Запаси титану в Україні можуть становити до 20% світових, що робить країну одним із ключових гравців у видобутку цього стратегічного металу. Про це у інтерв’ю розповіла доктор геологічних наук, завідувач відділу корисних копалин Інституту геологічних наук Національної академії наук України Олена Ремезова.
Про це розповідає UBB
“Ми вважаємо так: якщо порахувати запаси, плюс – ресурси, частку того, що недорозвідано і не вивчено, то це може бути і всі 20% світових запасів титану. Росіяни завжди писали, що у нас 1%, що не є правдою. Правда полягає в тому, що найкраще російське родовище титану буде гірше за посереднє наше”, – сказала вона.
Україна як один із лідерів у видобутку титану
Це робить Україну одним із ключових гравців у світовій промисловості з видобутку цього важливого металу. За словами Ремезової, Україна – одна з небагатьох країн Європи, де ведеться добування титану. З європейських країн його наразі видобуває лише Норвегія, і більше ніде.
Застосування титану та перспективи його розробки в Україні
Титан має широкий спектр застосувань у сучасній промисловості. Внутрішня вартість виробів із титану дуже висока через його міцність і легкість. Це військово-промисловий комплекс, авіаційна та судноблавна сфери, а також зброя. Взагалі, будь-яке машинобудування потребує цього металу.
За словами експертки, поєднання видобутку титану та літію може створити потужні акумулятори для гібридних автомобілів. В окремих регіонах України поклади титану збігаються з покладами літію, що відкриває додаткові перспективи для розвитку.
Місця розвідки та додаткові корисні компоненти
Ремезова зазначає, що розсипи титану знаходяться на Житомирщині, вздовж Дніпра та у районі Приазов’я. Також є невеликі запаси в Харківській та Сумській областях, які потенційно можуть стати перспективними в майбутньому. Крім титану, у рудах містяться скандій і ванадій. Зокрема, скандій використовується в сучасних авіаційних сплавах для виробництва літаків F-16 і F-35, що підвищує їхню міцність та стійкість.
“Для виробництва літака потрібно кілька сотень кілограмів сплавів із скандієм, які забезпечують необхідну стійкість”, – підкреслює експертка.