Україна готується до змін у своїй експортній політиці сільськогосподарської продукції у зв’язку із закінченням режиму «торговельного безвізу» з Європейським Союзом, що передбачено після 5 червня 2025 року. За словами міністра аграрної політики Віталія Коваля, країна прагне адаптуватися до нових умов, щоб уникнути фінансових втрат та зберегти конкурентоспроможність на європейському ринку.
Про це розповідає UBB
Вектор на внутрішню переробку агропродукції
Наразі українська аграрна продукція експортується до ЄС без оподаткування, однак у зв’язку з можливим припиненням цього режиму уряд розглядає зміну підходу до експорту. Основний акцент може бути зроблений на зменшення експорту сировини та збільшення обсягів продукції з доданою вартістю. Зокрема, виробники рослинних олій запропонували обмежити експорт олійних культур з метою стимулювання внутрішньої переробки й нарощування експорту готової олії, яка є більш прибутковою для економіки.
“Міністерство агрополітики розглядає всі можливості для максимального використання потужностей українських переробних підприємств, щоб створювати додаткову вартість і розширювати асортимент продукції перероблення”.
Використання потенціалу агропереробки
Як зазначив Віталій Коваль, нині потужності заводів із переробки олійних культур в Україні використовуються лише на 65%. Це означає, що існує значний резерв для зростання виробництва продуктів із доданою вартістю. Традиційно Україна експортує близько 50% врожаю сої та більшу частину ріпаку, переважно у вигляді сировини. Міністр підкреслив, що країна має зробити більше для того, щоб ефективно використовувати власні ресурси й отримувати максимальний економічний ефект від сільськогосподарського сектору.