В Україні лише одна компанія наблизилася до ліміту володіння сільгоспземлею

Лише одна компанія в Україні наблизилася до ліміту щодо володіння землею. Відкриття ринку для юросіб не спровокувало буму серед великих гравців.

Після запуску другого етапу земельної реформи в Україні, юридичні особи придбали 148 000 ділянок сільськогосподарського призначення. Загальна площа цих земель становить 442 700 гектарів, що дорівнює лише 1,77% від усіх сільгоспугідь країни, площа яких сягає 24,9 млн га.

Про це розповідає UBB

Відсутність масової концентрації землі у великих компаній

За словами міністра аграрної політики Віталія Коваля, очікування щодо масової скупки земель великими гравцями після відкриття ринку для юридичних осіб не справдилися. Лише одна компанія – «Земельний край», яка належить дружині президента агрохолдингу Kernel, наблизилася до встановленого законом обмеження у 10 000 гектарів, придбавши близько 9 000 га. З майже 1 900 компаній, які брали участь у ринку, лише 18 змогли придбати понад 1 000 гектарів, що свідчить про рівномірний розподіл земель серед учасників ринку.

“Враховуючи, що загальна площа таких земель в Україні складає 24,9 млн га, то з моменту відкриття ринку для юросіб, вони викупили лише 1,77% від загальної площі. Тобто застереження, що підняття ліміту на купівлю землі в одні руки призведе до масованої купівлі угідь великими гравцями, і малі аграрії не матимуть доступу до ринку, не підтвердилося”, – зазначив міністр агрополітики Віталій Коваль.

Зростання вартості гектару землі

Відкриття ринку для юридичних осіб також позитивно вплинуло на ціну земель сільськогосподарського призначення. Якщо у грудні 2023 року середня вартість одного гектара становила 38 800 гривень (929,8 долара), то у березні 2025 року ціна зросла до 53 100 гривень (1 273 долари). Це означає збільшення вартості майже на 37% за цей період.