Українська компанія Beehive, один із лідерів експорту меду, зіткнулася зі зниженням обсягів продажу на європейському ринку. Якщо минулого року компанія реалізувала 9 000 тонн меду, то у 2025 році планує продати лише 5 000-6 000 тонн. Основною причиною такого падіння називають підвищення цін на український мед через мита, що зробило продукцію менш конкурентною порівняно з дешевшими аналогами з Китаю, Індії та Туреччини.
Про це розповідає UBB
Зниження обсягів експорту та фінансові труднощі
За інформацією компанії, у першому півріччі минулого року українські експортери щомісяця відвантажували в середньому 8 000 тонн меду. Нині цей показник скоротився до 3 500 тонн на місяць. Багато підприємств працюють на межі рентабельності, адже повна собівартість доставки меду до європейського споживача становить близько $1,9 за кілограм, тоді як середня ціна в Європі коливається в межах $2-2,1. При цьому експорт понад встановлену квоту обкладається митом у розмірі 17,3%.
“Падіння відчули всі гравці ринку”, – розповів Семен Гагарін, гендиректор Beehive.
Стратегії виходу з кризи та перспективи розвитку
У Beehive впевнені, що подолати кризову ситуацію можна завдяки кільком підходам. Насамперед, йдеться про консолідацію ринку навколо найбільших експортерів, а також диверсифікацію бізнесу – зокрема, розвиток власного фасування та продажу меду у супермаркетах на внутрішньому ринку. Крім того, компанія наголошує на необхідності прискорення євроінтеграції для забезпечення постійного безмитного режиму експорту.
Попри складну ситуацію на ринку, Семен Гагарін не виключає розширення виробничих потужностей – компанія розглядає можливість придбання ще одного заводу для збільшення обсягів виробництва.