Експорт титанових руд з України знизився на 90% у 2025 році

Експорт титанових руд з України впав на 90%

За перші чотири місяці 2025 року Україна зазнала різкого скорочення експорту титановмісних руд і концентрату. Згідно з даними Державної митної служби (ДМС), обсяги в натуральному вираженні зменшилися на 90,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року, склавши лише 277 тонн.

Про це розповідає UBB

У грошовому вимірі експорт титанової сировини також суттєво знизився — на 89,6%, до 496 тисяч доларів США. Основними країнами-імпортерами залишаються Узбекистан (35,61% поставок у грошовому вираженні), Туреччина (35,01%) та Єгипет (29,38%).

Обсяг та структура імпорту

У січні 2025 року Україна імпортувала 22 тонни титановмісної руди на суму 37 тисяч доларів США, всі закупівлі здійснені з Китаю. Це єдина закупівля за період, оскільки у 2024 році імпорт становив 314 тонн на суму 492 тисячі доларів, причому більша частина припадала на Китай (87,78%), а також В’єтнам та Сенегал.

Водночас, у 2024 році Україна зменшила експорт титановмісних руд на 37,5% у порівнянні з попереднім роком — до 7,284 тисяч тонн. У грошовому вираженні він склав 11,654 мільйони доларів, що на 40% менше. Основними країнами-експортерами були Туреччина (62,82%), Єгипет і Польща.

Проблеми статистики та особливості експорту

Спостерігаються розбіжності між даними статистики експорту та реальними поставками. У відповідь на запит агентства «Інтерфакс-Україна» у ДМС повідомили, що повних даних щодо експорту титановмісної сировини не надається через обмеження у зв’язку з виробничими та військовими товарами, які підлягають експортному контролю. За словами представників служби, поставки компаній можуть відрізнятися від оприлюдненої статистики, оскільки інформація про такі операції підлягає високому рівню агрегації та конфіденційності.

Зазначається, що основними виробниками титановмісної руди є ПрАТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК), до управління якої входять Вільногірський гірничо-металургійний комбінат та Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат. Також видобуток здійснюють ТОВ «Межирічинський ГЗК» та ТОВ «Валки-Ільменіт». Виробничі потужності розташовані у Дніпропетровській та Житомирській областях, а також на родовищі Бірзулівське, де побудований сучасний гірничо-збагачувальний комплекс.