Ferrexpo, виробник залізорудної сировини, акції якого котируються на Лондонській фондовій біржі та діяльність якого ведеться в Україні, оголосив про тимчасову зупинку двох виробничих ліній з виготовлення окатишів. Це сталося через невиплату податку на додану вартість (ПДВ) за експортовану продукцію, що призвело до значних фінансових труднощів у компанії. Про це повідомив фінансовий директор компанії (CFO) Николай Кладиев.
Про це розповідає UBB
За його словами, податкові органи припинили відшкодування ПДВ після введення санкцій проти бізнесмена Константина Жеваго.
“Однак Жеваго не володіє акціями Полтавського та Єристівського гірничозбагачувальних комбінатів, тому юридично не є їхнім власником. Така ситуація призвела до зниження обсягів виробництва, скорочення виплат заробітної плати, соціальних витрат та потенційних надходжень до бюджетів усіх рівнів”, – пояснив Кладиев.
Фінансовий директор додав, що компанія вже подала відповідну скаргу до податкової служби в Києві та провела переговори з представниками податкових органів. Проте, за підсумками січня і лютого, борг із відшкодування ПДВ становив близько 25 мільйонів доларів, і ця сума так і не була повернута державою.
Можливий міжнародний арбітраж і наслідки для компанії
У зв’язку з цим Ferrexpo повідомила про намір звернутися до лондонської фондової біржі та повідомила уряду України про можливість міжнародного арбітражу. Николай Кладиев зазначив, що у компанії є близько двох місяців, щоб розпочати вирішення цього питання.
Негативну реакцію на ситуацію висловили акціонери компанії, більшість з яких є провідними інвестиційними фондами. Внаслідок зупинки виробництва та невиплати ПДВ їхні акції демонструють значне падіння вартості на ринку.
Николай Кладиев підкреслив, що у минулому році Ferrexpo інвестувала понад 102 мільйони доларів і планувала зберегти цей рівень інвестицій у 2025 році. Проте через затримки із відшкодуванням ПДВ компанія була змушена припинити більшість інвестиційних проектів і наразі вкладає лише у мінімально необхідне для підтримки основних виробничих потужностей.
Компанія прагне диверсифікувати виробництво, зокрема, розглядає можливість розширення експорту високоякісних концентратів і впровадження нових технологій у гірничодобувній галузі. Також веде проекти зі збільшення власної сонячної енергетики та переходу з природного газу на біопаливо. Однак ці ініціативи наразі призупинені через обмежені фінансові ресурси.
Ferrexpo активізувала зусилля щодо підготовки до відповідності екологічним вимогам ЄС, веде переговори з європейськими клієнтами з метою зменшення вмісту CO2 у продукції та транспортуванні. Проте у теперішніх умовах компанія не має можливості інвестувати у декарбонізацію у тому обсязі, що до війни. Николай Кладиев також звернув увагу на необхідність звернення української влади до ЄС з проханням про відстрочку виконання вимог системи CBAM для українських виробників.