Fitch підтвердило рейтинг України на рівні обмеженого дефолту та погіршило прогнози економіки

Fitch підтвердило рейтинг України на рівні обмежений дефолт

23 травня міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило рівень кредитного рейтингу України в іноземній валюті на позначці «Обмежений дефолт». Рівень у національній валюті становить «CCC+», що свідчить про дуже високий рівень ризику несплати боргів. Про це повідомила пресслужба агентства.

Про це розповідає UBB

Відновлення боргових зобов’язань та структурні виклики

«Fitch вважає, що Україна все ще перебуває у процесі більш широкої реструктуризації боргів, при цьому її ВВП-варанти стануть дефолтними лише після дати виплати 31 травня. Довгостроковий РДЕ в іноземній валюті залишатиметься на рівні «Обмежений дефолт» доти, доки Україна не нормалізує свої відносини з більшістю зовнішніх кредиторів», – йдеться у повідомленні.

Згідно з даними агентства, після минулорічної реструктуризації непогашених суверенних єврооблігацій та боргів, гарантованих державою, таких як «Укравтодор» і «Укренерго», було досягнуто домовленості щодо реструктуризації єврооблігацій на суму 825 мільйонів доларів США. Виплати за цими боргами призупинені з 9 листопада 2024 року і мають бути завершені до липня. Водночас Україна та власники ВВП-варантів (загалом 2,6 мільярда доларів) не змогли домовитись про реструктуризацію, а зовнішній комерційний кредит компанії Cargill на 0,7 мільярда доларів, виплати за яким припинені з 3 вересня 2024 року, досі залишається неврегульованим.

Структура боргу та фіскальні виклики України

Fitch підтвердило рівень РДЕ в національній валюті на позначці «ССС+», що відображає продовження обслуговування боргів у цій валюті. Лише 1,1% боргу в національній валюті належить нерезидентам, тоді як більшість – державним банкам та Національному банку України. “Такий розподіл власності обмежує вигоди для України від реструктуризації боргу в національній валюті і створює потенційні фіскальні витрати, зокрема на рекапіталізацію банків”, – зауважили у агентстві.

Загалом фіскальна ситуація залишається напруженою: у 2024 році дефіцит бюджету України склав 17,2% ВВП, а за прогнозами на 2025 рік він може зрости до 19,3%. Агентство прогнозує, що високий тиск на державні витрати збережеться навіть після закінчення війни, з урахуванням ймовірного збереження військових сил. Крім того, очікується, що дефіцит поточного рахунку збільшиться до 14,5% ВВП у 2025 році і зменшиться до 14,2% у 2026 році через зростання імпорту газу і сталі та зменшення грошових переказів від українських біженців.

У прогнозах Fitch також зазначено зниження прогнозу зростання ВВП України у 2025 році з 2,9% до 2,5% через виклики, пов’язані з пошкодженнями інфраструктури, напруженістю на ринку праці і закриттям шахти «Покровськвугілля» через війну.