У квітні 2025 року споживча інфляція в Україні прискорилася до 15,1% у річному вимірі, що є найвищим рівнем за останній рік. Про це йдеться в офіційному коментарі Національного банку України (НБУ). Експерти прогнозують, що у найближчі місяці темпи зростання цін поступово знизяться, а інфляційна динаміка стабілізується.
Про це розповідає UBB
Причини зростання інфляції в Україні
За словами представників НБУ, основними факторами, що спричинили подорожчання, стали наслідки слабкого врожаю минулого року, що вплинуло на ціни на продукти харчування. Крім цього, суттєвий внесок у інфляційні процеси зробили зростання цін на алкоголь та тютюнові вироби. Водночас високі витрати бізнесу на оплату праці в умовах дефіциту кадрів та активний попит з боку споживачів сприяли подорожчанню товарів і послуг.
«Валютна стабільність, зниження світових цін на нафту та посилений інтерес до заощаджень у гривні частково стримували зростання цін», — зазначають у НБУ.
Розподіл інфляційних процесів за категоріями товарів і послуг
Ціни на продукти харчування
В річному вимірі ціни на продукти харчування зросли на 22,2%. Значне подорожчання овочів, фруктів, круп і борошна пояснюється поганими врожаями та квітневими приморозками. Також значний вплив мали святкування Великодня, під час яких підвищився попит на яйця та інші продукти.
Інфляція у базовій та інших категоріях
Базова інфляція сповільнилася до 12,1%, що зумовлено зменшенням цін на олію та збільшенням пропозиції молочних продуктів. Найшвидше дорожчали хліб, м’ясо та інші оброблені продукти.
Темпи зростання цін на непродуктові товари знизилися до 3,8%. Це пов’язано з стабілізацією ситуації на валютному ринку, що знизило витрати на імпорт.
Ціни на послуги залишилися високими — 14,6%, зокрема значне зростання відбулося у сферах транспорту, готелів, ресторанів і фінансового сектору.
Регульовані ціни зросли на 19,5%, переважно через підвищення акцизів, зміни у податковому законодавстві та перехід ставок у євро. Зміцнення гривні частково знизило ціни на ліки та медичні товари.
Щодо пального, то зростання цін сповільнилося до 3,7%, що пов’язано із зниженням світових цін на нафту, хоча попит і курс євро підтримували ціновий тиск.
Прогноз на майбутнє
У НБУ наголошують, що, незважаючи на річний максимум інфляції у квітні, спостерігаються ознаки її уповільнення. За даними, показники за місяць виявилися дещо нижчими за очікувані, а сезонно скориговані дані свідчать про можливе зниження темпів інфляції вже з літа. У перспективах — повернення до однознакового рівня інфляції до кінця року.