Львівщина очолила рейтинг нелегальних автозаправок в Україні

За скільки торгується бензин на українських АЗС сьогодні

Майже 60% усіх автозаправних станцій, які функціонують з порушеннями законодавства, розташовані у кількох регіонах України. За оновленими даними Нафтогазової асоціації України, станом на травень 2025 року в країні зафіксовано 428 нелегальних АЗС, що становить значну частку від загальної кількості.

Про це розповідає UBB

Регіони з найбільшою кількістю нелегальних АЗС

Львівщина є беззаперечним лідером за кількістю незаконних заправок. Тут зареєстровано 87 таких об’єктів, що складає 20% від усіх нелегальних АЗС в Україні. Наступні за кількістю регіони — Одеська область з 47 АЗС (11%), Київська область та місто Київ з 44 АЗС (10%), Івано-Франківщина з 34 АЗС (8%) та Дніпропетровщина з 29 АЗС (7%). Загалом, понад 56% нелегальних автозаправок зосереджено у п’яти регіонах.

Проблеми та ризики, пов’язані з нелегальним ринком пальним

“Це свідчить про хронічну регіональну концентрацію проблеми. Попри зусилля держави, нелегальні АЗС продовжують функціонувати, підриваючи економіку, конкуренцію на ринку та створюючи ризики для безпеки громадян і навколишнього середовища”, — зазначають в Нафтогазовій асоціації України.

В організації підкреслюють, що нелегальні гравці реалізують контрафактне пальне, уникають сплати податків, платять зарплати у конвертах та нехтують нормами безпеки. Це сприяє зниженню цін на пальне, які іноді навіть нижчі за собівартість, що створює спотворення на ринку та послаблює легальний бізнес. За словами президента НАУ Ярослава Старовойтенка, така ситуація зменшує фінансові ресурси країни, необхідні для підтримки обороноздатності.

Ознаки нелегальної АЗС

За словами фахівців, нелегальні АЗС мають такі ознаки:

  • відсутність фіскального чека або чек, що містить інформацію про тестовий режим роботи каси;
  • відсутність інформаційного куточка для споживача, у тому числі даних про власника, цін та документи, що підтверджують якість палива;
  • порушення містобудівних норм при розташуванні;
  • відсутність засобів пожежогасіння;
  • торгівля пальним з автоцистерн, каністр та у гаражних приміщеннях.

Нафтогазова асоціація також передала до податкової служби інформацію про місця розташування таких об’єктів, щоб посилити боротьбу з нелегальним ринком пального.