Міністерство економіки України активно готує офіційне звернення до Європейської комісії з метою розпочати формалізовані переговори щодо відтермінування впровадження механізму CBAM, повідомив торговий представник України Тарас Качка. За його словами, ця ініціатива стане частиною більшого діалогу з ЄС, що дозволить Україні отримати тимчасові винятки, зокрема щодо електроенергії.
Про це розповідає UBB
План дій та перспективи для України
«Звернення наразі готується. Наступні місяці ми присвятимо активній роботі над цим питанням. Ми вже довгий час ведемо діалог з Єврокомісією щодо цього, маємо розуміння процесу та тепер переходимо до більш активної фази роботи», – зазначив Качка. Він підкреслив, що Україна має намір подати до ЄС заяву як з приводу загального винятку для країни, так і окрему щодо електроенергії.
Що таке механізм CBAM і його значення для України
CBAM (механізм коригування вуглецевого сліду на кордоні) передбачає введення додаткових платежів для компаній, які імпортують у ЄС товари з високим рівнем вуглецевих викидів. Регуляція охоплює виробництво чавуну та сталі, цементу, алюмінію, добрив і електроенергії. Мета ЄС — вирівняти економічні умови для європейських підприємств, які сплачують високі податки за викиди, із компаніями з-за меж ЄС.
На даний час CBAM застосовується у обмеженому форматі, а з 1 січня 2026 року заплановано повноцінне впровадження механізму, яке вимагатиме від імпортерів купувати CBAM-сертифікати для постачання товарів у країни ЄС.