Мінімальна зарплата в Україні на 2026 рік може сягнути 8 688 грн

"Національний кешбек" продовжує набирати оберти

В Україні планують підвищити розміри мінімальної заробітної плати у 2026 році до 8 688 гривень, що є частиною проекту бюджетної декларації. Про це повідомив заступник голови Комітету з питань фінансової, податкової та митної політики Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі. За словами депутата, у проекті закладені такі суми: у 2026 році – 8 688 грн, у 2027 році – 9 374 грн, а у 2028 році – 10 059 грн.  

Про це розповідає UBB

Железняк додав, що інфляція очікується відповідно 9,7% у 2026 році, 7,1% у 2027-му та 5,6% у 2028-му. Він підкреслив, що уряд має схвалити бюджетну декларацію до 1 червня, тому зміни все ще можливі. “Нагадаю, що бюджетну декларацію уряд має схвалити до 1 червня, тому ще щось може змінитися. Але не думаю, що суттєво”, – зазначив Железняк.

Порівняння з заробітками інших країн та міжнародними стандартами

Згідно з даними Євростату, найменша мінімальна зарплата в країнах ЄС зафіксована у Болгарії – 551 євро, а найбільша у Люксембурзі – 2638 євро. За межами Європи є країни, де мінімальна заробітна плата є нижчою за українську.

Зараз 30 із 38 країн-членів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) мають законодавчо встановлений мінімум зарплати. В країнах із економікою, що розвивається, мінімальна заробітна плата також існує у більшості випадків. Восьми країнах ОЕСР (Австрія, Данія, Фінляндія, Ісландія, Італія, Норвегія, Швеція та Швейцарія) мінімальні зарплати регулюються колективними договорами на галузевому рівні або професійних об’єднаннях, що визначає фактичний рівень зарплат для значної частини робітників.

Середній показник мінімальної зарплати для країн ОЕСР становить 55% від середньої зарплати, тоді як в Україні цей коефіцієнт лише близько 33%. Без підвищення мінімальної зарплати найближчим часом рівень бідності серед працюючих може зрости, а також підвищиться рівень тінізації зарплат, оскільки роботодавці змушені будуть збільшувати офіційні виплати, а разом із цим – і середню заробітну плату.

Міжнародні стандарти та перспектива для України

Країни ЄС, визначаючи рівень мінімальної заробітної плати, керуються Директивою 2022/2041. У разі вступу України до Євросоюзу вона зобов’язана буде дотримуватися цих вимог.

Як зазначається у документі,

“Держави-члени мають використовувати індикативні еталонні значення, щоб керувати їхньою оцінкою адекватності встановленої законом мінімальної заробітної плати. Зокрема, можна використовувати контрольні значення, такі як 50-60% середньої зарплати, або інші національні орієнтири”.

Якщо враховувати норматив у 50-60% від середньої зарплати, то мінімальна заробітна плата могла б становити від 12,2 до 14,6 тисяч гривень, що значно перевищує запланований рівень у 8 688 гривень на 2026 рік.