Нова Експортна стратегія України до 2030 року: акцент на переробку та підтримку бізнесу

"Спіраль смерті" та відмирання "економіки тилу": експерти розповіли, що очікує на Україну цьогоріч.

Міністерство економіки розробляє Експортну стратегію України на період до 2030 року, яка передбачає активізацію політики «Зроблено в Україні», розвиток переробної промисловості, удосконалення механізмів підтримки експорту та посилення партнерства між державою та бізнесом.

Про це розповідає UBB

Основні цілі та показники стратегії

В межах стратегії визначено кілька ключових завдань. По-перше, Україна прагне досягти річного обсягу експорту товарів і послуг на рівні 77 мільярдів доларів. По-друге, передбачається збільшення частки експорту у ВВП до 33%. Ще одна важлива мета — знизити частку сировинного експорту до 59%, що дозволить підвищити додану вартість та конкурентоспроможність української продукції на міжнародному ринку.

«У фокусі Експортної стратегії України до 2030 року, яку наразі розробляє Міністерство економіки, – реалізація політики “Зроблено в Україні”, стимулювання переробної промисловості, модернізація інструментів підтримки експорту та посилення взаємодії держави з бізнесом».

Механізми реалізації та підтримка експортерів

За даними Міністерства економіки, у 2024 році експорт забезпечив близько 51 мільярда доларів валютних надходжень, однак частка експорту у ВВП скоротилася з 49% у 2014 році до 25% у 2023-му. Крім того, значною проблемою лишається домінування сировинної складової у структурі експорту.

Задля досягнення нових цілей заплановано запуск сучасних інструментів підтримки експорту та модернізацію вже існуючих фінансових механізмів, зокрема:

  • розвиток Експортно-кредитного агентства, Офісу з розвитку підприємництва та експорту, а також створення Фонду розвитку експорту;
  • підвищення ефективності торгово-економічного представництва інтересів України за кордоном;
  • розширення доступу бізнесу до освітніх, інформаційних та консультаційних послуг.

Реалізація Експортної стратегії враховуватиме потреби післявоєнного відновлення економіки та орієнтацію на стандарти Європейського Союзу. Очікується, що ці заходи сприятимуть оновленню експортної структури, підвищенню конкурентоспроможності українських товарів і послуг, а також ефективній адаптації до вимог європейських ринків.