Обхід антидемпінгових мит в Україні через Малайзію: як китайський металевий прокат потрапляє без сплати зборів

Металурги України експортувала 1,23 млн тонн металопрокату за 4 місяці

Заступник голови Державної митної служби України Владислав Суворов повідомив про схему обходу антидемпінгових мит, яку використовують китайські виробники металевих виробів. За його словами, у 2024 році для уникнення сплати мит на металопродукцію в Україну з КНР почали активно використовувати країну Малайзію як проміжний пункт постачання.

Про це розповідає UBB

Як працює схема обходу мит

За даними митників, у минулому році з Малайзії до України було імпортовано значну кількість металовиробів із полімерним покриттям: 22 тисячі тонн прокату та 1,5 тисячі тонн дротів. Ще у 2023 році таких імпортних поставок з Малайзії не було взагалі. Це свідчить про активне застосування маніпуляцій із країною походження товару та використання фальсифікованих сертифікатів.

“Ми бачимо, що є маніпуляція з країною походження”, – зазначив Владислав Суворов.

На етапі митного контролю та оформлення товари проходять перевірку сертифікатів походження, які видаються торгово-промисловими палатами відповідних країн. Однак, за словами чиновника, митники мають обмежені можливості для реагування на такі маніпуляції. Вони можуть лише перевірити наявність сертифікату і здійснити запити до Малайзії щодо його справжності.

Зі слів Суворова, із сотень запитів лише 26 отримали підтвердження про сфальсифікованість сертифікатів, що свідчить про систематичний обхід митних правил та використання підробок.

Неспроможність стягнути мита та ризики для імпортерів

Він підкреслив, що стягнення антидемпінгових мит з таких імпортерів часто є малоефективним через низький статутний капітал компаній та нерезидентські директори. “Компанія-імпортер може мати статутний капітал у 1000 гривень, і стягнути з неї кошти майже неможливо”, – пояснив він.

Також, за його словами, імпортери вдаються до заниження митної вартості товарів або використовують інші товарні коди, що не підпадають під антидемпінгові заходи. Це вже не вперше трапляється: у 2008 році до України постачали морозильне обладнання з Китаю за допомогою таких схем.

Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі при Міністерстві економіки України у квітні 2025 року порушила три антидемпінгові розслідування щодо імпорту прокату з вуглецевої сталі, дротів і сталевих кріплень із Китаю. Усі схеми обходу включали постачання через треті країни – зокрема, Малайзію – та штучне заниження митної вартості товарів.