Проблеми з управлінням держвласністю в Україні: збитковість підприємств зростає

Україна має серйозні проблеми з управлінням держвласністю: Рівень збитковості підприємств майже на 100% перевищує середній по країні.

У фінансовому комітеті парламенту прокоментували роботу Фонду державного майна за 2024 рік, зазначивши, що рівень збитковості в державному секторі майже на 100% перевищує середній показник по країні. Більше того, 72,1% підприємств, які перебувають під контролем держави, або не функціонують, або є так званими підприємствами-фантомами.

Про це розповідає UBB

Серед небагатьох позитивних результатів торік можна виокремити перевиконання плану з надходжень від приватизації, яке склало 247% — до бюджету надійшло майже ₴10 млрд. Проте інші показники свідчать про наявність системних проблем з управлінням державною власністю. Зокрема, майже 70% державних підприємств розпочали 2025 рік без затверджених фінансових планів. Крім того, лише 7% підприємств з державною часткою понад 50% сплатили дивіденди.

Зарплатні борги на державних підприємствах, які підпорядковані Фонду державного майна України, торік зросли на 14% і досягли ₴685,5 млн. Водночас середня вартість оренди державного майна зменшилася на 33%. Загальна сума боргу орендарів перед бюджетом становить ₴409,3 млн, з яких близько 15% — це безнадійна заборгованість. Більшість підприємств, що перебувають під управлінням ФДМУ, декларують збитки, загальна сума яких складає ₴6,45 млрд.