Прогноз інфляції та цін на продукти в Україні на літо 2025 року від НБУ

Національний банк знизив курс валюти

Інфляція в Україні у травні 2025 року досягла свого локального максимуму, а ціни на продовольчі товари зросли під впливом весняних заморозків. Про це розповів голова Національного банку Андрій Пишний під час брифінгу, присвяченого рішенням правління НБУ щодо монетарної політики.

Про це розповідає UBB

Фактори зростання цін на продукти

Згідно з оцінками Нацбанку, у травні річна інфляція перевищила попередню прогнозну траєкторію. Одним із ключових чинників такого зростання стали весняні заморозки, що вплинули на формування вартості перших партій овочів і фруктів нового врожаю. Особливо помітне подорожчання спостерігалося щодо капусти, моркви, яблук та буряків. За даними Державної служби статистики, за рік ціна на капусту зросла на 276% (до 49,7 грн/кг), на моркву – на 223% (до 38,96 грн/кг), на яблука – на 88,5% (до 46,35 грн/кг), на буряк – на 57,25% (до 27,99 грн/кг).

Водночас, як зазначив Андрій Пишний, після уповільнення базової інфляції у квітні, цей показник у травні знову пришвидшився, перебуваючи близько до прогнозованих значень. На фундаментальний інфляційний тиск впливали стійкий споживчий попит і зростання виробничих витрат бізнесу, зокрема на оплату праці.

Перспективи зміни інфляції влітку

Голова НБУ наголосив, що влітку очікується поступове зниження інфляції за широким спектром товарів і послуг, і вона буде наближатися до цільового показника у 5%. Така тенденція стане можливою завдяки надходженню нових урожаїв, поліпшенню ситуації в енергетичному секторі порівняно з минулим роком, зниженню світових цін на нафту, послабленню зовнішнього цінового тиску, а також діям Національного банку у сфері монетарної політики.

“Водночас траєкторія сповільнення інфляції в найближчі місяці значною мірою залежатиме від впливу весняних заморозків та погодних умов влітку на пропозицію та ціни сільськогосподарської продукції”, – зауважив очільник регулятора.

Крім того, Андрій Пишний повідомив, що правління НБУ вирішило зберегти облікову ставку на рівні 15,5%. Це має підтримати стабільність валютного ринку та контроль над інфляційними очікуваннями, що сприятиме поверненню інфляції на траєкторію сталого зниження.

За офіційними даними, у квітні 2025 року споживча інфляція в Україні у річному вимірі становила 15,1%, а продукти харчування та безалкогольні напої за рік подорожчали на 19,8%.