У червні курс долара та євро в Україні залишатиметься в межах відповідно 41,6–42 гривень та 45,5–47 гривень. На валютному ринку країни у цьому місяці впливатиме кілька ключових чинників, повідомив директор департаменту фінансових ринків та інвестиційної діяльності “Глобус Банку” Тарас Лєсовий.
Про це розповідає UBB
Основні фактори, що впливають на валютний курс
Одним із головних є політика Національного банку України. За словами експерта, НБУ продовжує підтримувати курс у рамках керованої гнучкості, що дозволяє уникати різких коливань та зберігати контроль через валютні інтервенції.
“Зі зниженням інфляційного тиску гривня отримає додаткову підтримку”, – зазначив він.
На курс валют також суттєво впливає стан внутрішньої економіки. Зараз агросектор, промисловість та інші галузі, що формують ВВП, перебувають у фазі активного розвитку. Водночас, зміни у співпраці з Європейським союзом після завершення дії “економічного безвізу” можуть суттєво вплинути на експортну динаміку. Хоча на початкових етапах можливе зниження обсягів продажів за кордон, для металургії збережені преференції. За словами банкіра, валютні резерви країни на рівні 46,7 млрд доларів станом на квітень є достатніми, щоб витримати короткострокові коливання без серйозного тиску.
Можливі ризики та міжнародна підтримка
Ще одним чинником, що набирає ваги, є потенційна “зернова блокада” на кордоні з Польщею. Експерт вважає, що ця ситуація навряд чи критично вплине на можливості українського експорту, але не варто ігнорувати її потенційні наслідки, оскільки будь-які штучні або об’єктивні обмеження експорту можуть зменшити валютні надходження.
Згідно з прогнозами, цього року Україна розраховує на понад 55 мільярдів доларів міжнародної фінансової допомоги, з яких 38+ мільярдів підуть на покриття дефіциту бюджету. Значна частина цих ресурсів, імовірно, буде перенесена на 2026 рік, що дає змогу зберегти баланс і запобігти суттєвому ослабленню гривні.
Щодо курсових орієнтирів, експерт прогнозує, що у червні долар коливатиметься в межах 41,6–42 гривень, а євро – у діапазоні 45,5–47 грн. Це відповідає середньорічному курсу, закладеному у бюджеті на рівні 45 грн/долар. Початкова планка курсу долара на 2025 рік – 42,02 грн/долар – цілком може стати реальністю вже найближчим часом.
Лєсовий зазначає, що курс євро залежатиме більше від світової динаміки у парі “євро-долар” й торгівельних суперечок між США та ЄС, які залишаються відкритими. Враховуючи поточні економічні виклики, прогнозується, що 1 євро дорівнюватиме межі 1,05-1,15 долара, а нижня межа можливі за умов нормалізації торгівельних відносин.