За даними ООН, демографічна ситуація в Україні може значно погіршитися без впровадження ефективних політичних заходів. Аналітики попереджають, що населення країни може скоротитися до 32 мільйонів осіб уже до 2050 року, що створить серйозні виклики для систем охорони здоров’я, соціального забезпечення та пенсійної системи.
Про це розповідає UBB
Очікувані демографічні зміни та їхній вплив
Згідно з дослідженням Київської школи економіки, у майбутньому очікується значне старіння населення: вже у 2070 році кількість осіб віком від 60 років перевищить кількість працездатного населення віком від 18 до 59 років — 11,1 мільйона проти 10,9 мільйона відповідних громадян. Це спричинить навантаження на систему охорони здоров’я, соціального захисту та пенсійне забезпечення, оскільки старше покоління потребуватиме більшої підтримки.
«Вже у 2070 році кількість людей віком 60+ перевищить число працездатних громадян»
Одним із ключових чинників, які вплинуть на демографічну ситуацію та ринок праці, є інтеграція ветеранів. За прогнозами, після завершення бойових дій (очікувано наприкінці 2025 року) частка ветеранів та їхніх сімей, які потребуватимуть додаткової уваги, зросте до 15% населення, або 4–5 мільйонів осіб.
Проблеми реінтеграції ветеранів та доступність ринку праці
Більше 60% ветеранів будуть молодше 40 років, тому актуальним є переосмислення політики щодо їхньої реінтеграції у цивільне життя та ринок праці. Згідно з даними, у 2024 році близько 63% підприємств стикнулися з труднощами у підборі кваліфікованих працівників.
Також сьогодні близько 16% людей з інвалідністю працездатного віку залучені до ринку праці, але менше половини вакансій (близько 16%) є доступними або адаптованими для цієї категорії громадян.