У квітні та травні 2025 року в Україні спостерігалося стійке підвищення споживчих цін. За оцінками Національного банку України, у травні інфляція досягла локального максимуму, що перевищив попередні прогнози. Річний рівень інфляції у цей період перевищив 15%.
Про це розповідає UBB
Основні чинники інфляції навесні 2025 року
Підвищення цін на сирі продукти у цей період прискорилося через залишковий вплив торішніх низьких врожаїв, весняних заморозків, а також зміни сезонного попиту на окремі категорії харчових товарів. Крім того, фундаментальний тиск на інфляцію зберігався внаслідок стабільного попиту з боку споживачів та подальшого зростання виробничих витрат для бізнесу.
Прогноз щодо інфляції: очікування на друге півріччя 2025 року
Національний банк України прогнозує, що зростання цін у наступні місяці сповільниться. На це вплинуть надходження нового врожаю, краща ситуація в енергетичному секторі у порівнянні з минулим роком, а також зниження світових цін на нафту. Водночас темпи уповільнення інфляції значною мірою залежать від того, як весняні заморозки та погодні умови літа вплинуть на обсяги пропозиції та ціни сільськогосподарської продукції.
“Водночас траєкторія сповільнення інфляції значною мірою залежатиме від впливу весняних заморозків та погодних умов влітку на пропозицію та ціни сільськогосподарської продукції”, – додав голова НБУ.
Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук зазначив, що навіть у разі повторення цьогоріч неврожаю аграрії не зможуть істотно підвищити ціни, оскільки імпорт із сусідніх країн обмежуватиме можливість для подальшого подорожчання. За його словами, ціни на продовольчі товари в Україні вже зрівнялися або навіть перевищили рівень цін у країнах-сусідах.
Водночас учасники ринку попереджають про ймовірний дефіцит жита, що може призвести до зростання вартості житнього хліба та змусити окремих виробників відмовитися від його випікання. Українські підприємства вже розпочали переробку польського жита, а для виготовлення хліба використовують борошно з балтійських країн.