Резервний фонд росії, відомий як «Фонд національного добробуту», за час повномасштабної війни з Україною скоротився майже вчетверо. Незважаючи на намагання кремля приховати наслідки агресії, відбувається суттєва деградація економіки рф, і вже у 2026 році цей фонд може бути повністю вичерпаний.
Про це розповідає UBB
Критичне скорочення резервів та вплив санкцій
За даними Служби зовнішньої розвідки України, на початку липня 2022 року ліквідна частина резервного фонду росії становила приблизно 145 мільярдів доларів США. Вже через рік, у липні 2023-го, цей показник зменшився до 78 мільярдів доларів. Станом на 1 травня 2025 року резерви скоротилися до 39 мільярдів доларів, що свідчить про падіння майже в чотири рази від початку повномасштабної війни.
Основним джерелом надходжень до фонду залишається експорт нафти. Однак західні санкції суттєво обмежили доступ рф до традиційних ринків збуту, а альтернативні логістичні маршрути виявилися менш ефективними та більш витратними. Прогнози на 2025 рік передбачають середню ціну нафти марки Brent на рівні 64 доларів за барель, а у 2026 році – 60 доларів. Для росії, чий бюджет значною мірою наповнюється за рахунок нафтогазового сектору, така динаміка створює серйозні фіскальні ризики.
Погіршення у стратегічних галузях та втрати фінансової стабільності
Вже зараз проблеми стають очевидними у ключових галузях економіки рф. Державна корпорація «Росатом» у 2025 році профінансована лише на 20% від запланованого, залізничний оператор «Российская железная дорога» фіксує зниження обсягів перевезень, а в добувній, металургійній та будівельній сферах спостерігається спад виробництва. Окрім того, російські корпорації масово зупиняють виплати дивідендів, що вказує на масштабні бюджетні обмеження та втрату фінансової маневреності навіть у стратегічно важливих секторах.
«Проблеми вже відображаються у ключових секторах. Так, проєкти державної корпорації “Росатом”, заплановані на 2025 рік, залишаються недофінансованими на 80%, у “Российской железной дороги” фіксується падіння обсягів перевезень, у видобувній, металургійній та будівельній сферах – спад виробництва, російські корпорації масово призупиняють виплату дивідендів. Усе це свідчить про масштабні бюджетні обмеження і втрату фінансової маневреності навіть у стратегічних галузях», – зазначають в Службі зовнішньої розвідки.
Попри зусилля підконтрольної рф пропаганди, факти свідчать про втрату ефективності ресурсної моделі російської економіки. За збереження нинішніх санкцій та посилення контролю за дотриманням обмежень на експорт нафти, у росії вже у 2026 році можуть бути вичерпані останні резерви фінансової подушки.