В Україні для придбання однокімнатної квартири на вторинному ринку мешканцям потрібно від 2 до 10 років, якщо відкладати всю зарплату. Найдовше на власне житло доведеться працювати у Києві, а найшвидше — у Херсоні.
Про це розповідає UBB
Де житло найдоступніше
Аналітики дослідили співвідношення вартості квартир і середньої зарплати в обласних центрах країни. Найдоступнішим містом для купівлі житла виявився Херсон, де для придбання однокімнатної квартири достатньо працювати 1,95 року за середньої зарплати 25 000 грн і ціни на житло близько 584 тисяч грн.
Серед лідерів за доступністю також:
- Запоріжжя — 2,99 року;
- Миколаїв — 3,35 року;
- Суми — 3,38 року;
- Харків — 3,46 року.
У цих містах вартість квартир знизилася через бойові дії, адже саме вони найбільше постраждали від війни. Натомість у Дніпрі, Кропивницькому, Хмельницькому, Чернігові ціни зросли, але житло залишається відносно доступним. Наприклад, у Дніпрі потрібно працювати 3,93 року (ціна квартири понад 1 млн грн), у Кропивницькому — 4,48 року, у Хмельницькому — 4,83 року, а в Луцьку — 5,68 року. В Івано-Франківську, Рівному, Ужгороді та Житомирі термін накопичення становить у середньому від 5,7 до 6,3 року.
Найдорожчі міста для покупки квартири
У 2025 році Київ очолив рейтинг найдорожчих міст для придбання житла. Середня ціна квартири тут становить 3 013 082 грн, а середня зарплата — 25 750 грн. Для покупки власного житла в столиці необхідно працювати майже 10 років (9,75 року), відкладаючи всю зарплату.
У Львові квартира обійдеться у 2 264 570 грн — для її придбання потрібно 7,4 року роботи. У Вінниці середня вартість житла майже 2 млн грн, а термін накопичення — 7,99 року.
Такий рівень цін пояснюється високим попитом, розвитком міст і їхньою привабливістю для інвесторів.
“Ці розрахунки не враховують витрати на життя, але дають орієнтир на доступність житла залежно від регіону”.
Зазначені моделі розрахунків умовні: у реальному житті українці рідко відкладають усю зарплату, часто користуються допомогою родини, кредитами чи іпотекою. Тому наведені дані варто розглядати як показник купівельної спроможності у різних містах.