В Україні виявлено значні поклади рідкісноземельних металів, які є критично важливими для сучасної високотехнологічної галузі промисловості. Про цю важливу інформацію повідомила доктор геологічних наук, завідувачка відділу корисних копалин Інституту геологічних наук Національної академії наук України Олена Ремезова.
Про це розповідає UBB
Перспективи видобутку рідкісноземельних металів в Україні
Рідкісноземельні метали включають 17 хімічних елементів, серед яких важкі та легкі рідкісноземельні елементи й скандій. Попри їх низьку концентрацію в природі, ці матеріали мають критичне значення для розвитку сучасних технологій, зокрема в екологічно чистих промислових процесах та хай-тек розробках.
“Основне їх значення і цінність в тому, тому що це вкрай необхідні для сучасної промисловості матеріали. Причому для промисловості не застарілої, а найновішої, з високою доданою вартістю. Це хай-тек, це “зелені метали”, які використовують в ecology-friendly технологіях (які мінімізують шкоду довкіллю). Тому до них такий величезний інтерес”,” – зазначила Ремезова.
За її словами, Україна володіє значними запасами таких металів. Зокрема, скандій трапляється у титаномістких геологічних структурах Житомирської та Черкаської областей, а також у відходах вугільного видобутку урану. Родовище Пержанське містить ітрій та ітербій, а Ястребецьке — флюорит і циркон, які містять цінні елементи лантан, церій та неодим.
Майбутнє видобутку рідкісноземельних металів в Україні
Великі перспективи здобуття цих металів має Східне Приазов’я, де розташовані Мазурівське та Азовське родовища. Останнє єдине в Україні комплексне родовище цирконію та рідкісноземельних елементів. Науковиця розповіла:
“Східне Приазов’я має великі перспективи видобутку таких металів. Тут розташовані два головні родовища: Мазурівське й Азовське. Останнє — єдине в Україні комплексне родовище цирконію та рідкісноземельних елементів. У Кальміуській зоні ці метали пов’язані з породами типу сієнітів і гранітів, а в Південнокальчицькому полі — з церієм і лантаноїдами”.
Також зазначається, що Петрово-Гнутівське родовище виділяється високою концентрацією паризиту — рідкісного мінералу з церієм, майже невідомого в інших країнах. У Новополтавському родовищі носієм рідкісноземельної мінералізації є апатит, який містить переважно лантан і церій, а також ітрій, самарій, європій, тербій, ітербій, лютецій. Експерти вказують на потенціал інших маловивчених ділянок з перспективними запасами металів.
Особливу увагу привертає Пержанське рудне поле на Житомирщині, де виявлено понад 150 різних мінералів, включаючи рідкісні елементи, такі як тантал і ніобій. За словами Ремезової, ця територія має значний потенціал для видобутку рідкісних металів, проте її розробка ускладнена через близькість до кордону з білоруссю, яка має власні родовища берилієвих мінералів.
Вона додала, що у світі дуже мало знахідок гентгельвіну — рідкісного берилієвого мінералу, а в Україні є ціле родовище цього мінералу, яке, ймовірно, буде розроблятися. Ліцензії на більшість родовищ на цьому полі вже видані інвестиційній компанії BGV. Однак розвиток цих ресурсів ускладнений через їхню близькість до кордону з білоруссю, де також є родовища, але технологічний рівень розробки там суттєво нижчий, ніж у РФ.
Крім того, перспективними є родовища в центральноукраїнській зоні, зокрема Азовське, Покровсько-Киреївське, Петрово-Гнутівське і Мазурівське. Водночас частина цих територій нині тимчасово окупована, що ускладнює доступ до цінних ресурсів. Втім, фахівці вважають, що за умови залучення міжнародних інвестицій, зокрема США, можливе активне освоєння цих покладів у майбутньому.