Україна цього року отримає 400 тисяч артилерійських боєприпасів у рамках «чеської ініціативи», що є додатковою допомогою до 1,5 мільйонів боєприпасів, отриманих минулого року. Про це повідомив голова українського уряду Денис Шмигаль під час пресконференції після зустрічі з прем’єр-міністром Чехії Петром Фіалою 20 травня.
Про це розповідає UBB
Розширення військової та оборонної співпраці між Україною і Чехією
За словами Шмигаля, Україна та Чехія підтвердили важливість подальшого збільшення військової, фінансової, економічної та гуманітарної допомоги. Окрім цього, сторони домовилися посилити співпрацю у сфері оборони, зокрема щодо інтеграції українських та чеських оборонних індустрій. Особливу увагу приділяють підготовці українських пілотів для літаків F-16.
Поточна ситуація з постачанням боєприпасів та роль Чехії у їх підтримці
Загострення ситуації з постачанням боєприпасів у 2023-2024 роках, зокрема призупинення американської військової допомоги та відмови окремих країн — зокрема угорської — підтримати Україну, зменшили бойової стійкості країни. В таких умовах у лютому 2024 року Чехія об’єднала понад 16 європейських країн-донорів у незалежну «Чеську ініціативу з постачання боєприпасів Україні», яка має на меті закупити 800 тисяч снарядів переважно великих калібрів. За рік кількість боєприпасів, яку вдалося закупити, подвоїлася.
Попри досягнення, ініціатива стикається з критикою з боку опозиції та українських неурядових організацій. Їх звинувачують у зв’язках з приватними компаніями-закупівельниками, а також у низькій якості боєприпасів, затримках у постачаннях і нібито надмірних прибутках. Колишній чеський прем’єр та опозиційний політик Андрей Бабіш у лютому 2025 року назвав боєприпаси «старими, запліснявілими, придбаними непрозоро та за завищеними цінами», проте доказів своїх тверджень він не надав.