Науковці Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України зазначають, що країна володіє певними запасами рідкоземельних елементів (РЗЕ), але більшість з них були досліджені ще за радянських часів, тому необхідна актуалізація даних. Водночас, значна частина потенційних родовищ розташована в районах, які наразі перебувають під контролем росії або поблизу зони бойових дій.
Про це розповідає UBB
Проблеми та виклики розвитку рідкоземельних ресурсів
Фахівці наголошують, що “сьогодні Україна не має необхідної інфраструктури для повного циклу видобутку та переробки рідкоземельних елементів”. Лише одне з шести відомих родовищ РЗЕ в Україні – Новополтавське у Запорізькій області – має підтверджені запаси та відкрито для ліцензування. Однак, для повноцінного освоєння цього родовища потрібно інвестувати близько 300 мільйонів доларів.
Ще один суттєвий виклик — домінування Китаю на світовому ринку переробки рідкоземельних елементів, що ускладнює вихід українських компаній на міжнародний рівень. За словами експертів, для того, щоб Україна могла стати конкурентоспроможною у цій галузі, потрібно створити цілісний ланцюг доданої вартості, що охоплює всі етапи — від видобутку до виробництва кінцевої продукції.