Україна повинна дотримуватись європейських стандартів для торгівлі з ЄС – польський міністр

Україна має дотримуватись європейських стандартів – аграрний міністр Польщі

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Сєкєрський висловив думку, що українська сільськогосподарська продукція була б менш конкурентоспроможною у Європейському союзі, якби українські виробники дотримувалися стандартів ЄС. Він підкреслив, що невикористання заборонених у ЄС технологій та стандартів призведе до зростання виробничих витрат та підвищить ціну товарів.

Про це розповідає UBB

Погляд Польщі на торговельну політику з Україною

Чеслав Сєкєрський зазначив, що для забезпечення рівних умов конкуренції та відповіді на запити польських фермерів і споживачів, Україна має почати виробляти продукцію за європейськими стандартами. Він додав, що питання лібералізації торгівлі з Україною залежить від ситуації з війною в Україні та може змінюватися залежно від військової обстановки.

«Залежно від військової ситуації обговорення ступеня лібералізації європейського ринку для українських товарів може відбуватися по-різному»

Після наполягань кількох країн ЄС, зокрема Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Болгарії, Євросоюз не продовжив автономні торговельні заходи (АТЗ) для України. Ці заходи, запроваджені на початку повномасштабного вторгнення росії, дозволяли безпосередній імпорт українських товарів без мит та квот, підтримуючи економіку України та забезпечуючи альтернативний шлях експорту через морські порти.

У 2024 році український експорт до ЄС сягнув майже 60% від загального, порівняно з 39,1% у 2021 році. Однак дія АТЗ закінчується 5 червня, і найближчим часом її продовження не передбачене. Фермери з прикордонних з Україною країн ЄС скаржаться, що надлишок українських сільськогосподарських товарів спричиняє переповнення сховищ і зниження цін на внутрішніх ринках, що шкодить місцевим виробникам.

Перегляд торговельних правил між ЄС і Україною

Єврокомісія працює над переглядом умов торгівлі з Україною та ухвалила 22 травня 2025 року рішення про перехідні заходи, які діятимуть до завершення переговорів. Згідно з цим рішенням, українські виробники зможуть експортувати продукцію до ЄС у обсягах, узгоджених до початку повномасштабного вторгнення росії, що дозволить підтримати українську економіку та забезпечити стабільність торгових відносин.