Україна продовжила на 5 років мита на імпорт цементу з Молдови, Росії та Білорусі

В Польщі просять удвічі скоротити імпорт українського цементу

Україна ухвалила рішення продовжити на п’ять років дію антидемпінгових мит на ввезення цементу з Молдови, Росії та Білорусі. Також були продовжені тарифи на металопрокат з антикорозійним покриттям з Китаю та російського походження. Таке рішення було прийнято Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі (МКМТ) 21 травня 2025 року за ініціативою українських підприємств.

Про це розповідає UBB

Як зазначає у релізі перший віце-прем’єр та міністр економіки Юлія Свириденко, ««Якщо ви виробник і стикаєтеся з агресивною неринковою конкуренцією, звертайтеся до Міністерства економіки для порушення антидемпінгових розслідувань. Україна дотримується принципів відкритості, але готова захищати свій ринок відповідно до правил СОТ»». Це підкреслює намір країни захищати власний ринок від недобросовісної конкуренції.

Історія застосування мит та можливі перспективи

У 2019 році МКМТ запровадила антидемпінгові мита щодо імпорту цементу з Білорусі, Молдови і Росії за кодами 2523 10 і 2523 29 відповідно. Тарифи становили 57,03% для білоруського цементу, 94,46% – для молдовського та 114,95% – для російського. Ці мита діяли протягом п’яти років. У травні 2024 року за ініціативою українських підприємств, таких як ПрАТ «Дікергофф Цемент Україна», ПрАТ «Івано-Франківськцемент» та ПрАТ «Кривий Ріг Цемент», було порушено перегляд цих мит, що дозволило відстрочити їхню дію до року.

На конференції «Торгові війни: мистецтво захисту», організованій компанією «Ілляшев і партнери» у Києві, учасники обговорювали можливі заходи щодо повернення на український ринок цементу з Молдови. Зокрема, компанія Lafarge Ciment (Moldova) SA запропонувала добровільні цінові обмеження для імпорту, а учасники галузі закликали оприлюднити цінові пропозиції.

Що стосується імпорту металопрокату з антикорозійним покриттям з РФ і Китаю, у 2019 році були введені на п’ять років мита у розмірі 47,57% для російських експортерів і 22,78% для китайських. У травні 2024 року МКМТ порушила нове розслідування щодо цих мит за проханням українських компаній, таких як ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» та ТОВ «Юністіл», що може призвести до їхнього перегляду або скасування.