Україна ініціювала звернення до Європейського Союзу щодо залучення до спільної фінансової підтримки Збройних сил України та їхньої інтеграції в оборонну структуру Європи. Про це повідомила пресслужба Міністерства фінансів України. 21 травня міністр фінансів Сергій Марченко взяв участь у міжнародній зустрічі міністрів фінансів, голів центральних банків країн-членів G7, представників Міжнародного валютного фонду, Світового банку, Європейської комісії та Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) у місті Банф, Канада.
Про це розповідає UBB
Основною темою обговорення стала фінансова підтримка України у 2026 році та забезпечення безпеки через інтеграцію української армії у європейську систему оборони. Міністр фінансів подякував країнам G7 за тривалу політичну, фінансову та оборонну підтримку України, яка триває понад три роки з початку масштабної агресії росії.
Поточний стан української економіки та роль оборонної підтримки
Марченко наголосив на необхідності посилення міжнародної допомоги для зміцнення військового потенціалу України. Це, на його думку, є запорукою стабільності макроекономіки та безпеки всього європейського континенту. За його словами, з 2021 року дефіцит державного бюджету становив 3,8% ВВП, однак через війну економіка скоротилася майже на 30%, а дефіцит зросла до 20% ВВП через військові витрати, які зросли з 5% до 30% ВВП.
Без урахування воєнних витрат, дефіцит бюджету може поступово знижуватися: з 6,8% ВВП у 2022 році до 4,2% у 2023, 0,6% у 2024 та 0,2% у 2025 році. Така динаміка свідчить, що головною причиною економічних втрат є війна, а відновлення економіки можливе лише через посилення обороноздатності України.
«Умови воєнного часу такі, що військові витрати та потреби у військовій техніці і обладнанні залишаються на рівні 2022 року. Тому збереження міжнародної підтримки є важливим для збереження макрофінансової стабільності. Ми маємо створити системне рішення, яке дозволить нам зберегти стійкість економіки і убезпечити Європу від російської загрози», — наголосив Марченко.
Інтеграція української армії у європейську систему безпеки
Міністр фінансів наголосив, що одним із ключових рішень є стратегія інтеграції українського військового потенціалу у європейську систему безпеки. Це дозволить вирішити одразу дві задачі: підвищити безпеку в Європі та підтримати макрофінансову стабільність України. За словами Марченка, українські військові мають унікальний досвід ведення високотехнологічної війни проти потужного ворога, що може бути корисним для інших країн регіону.
«Сьогодні українська армія забезпечує захист не лише України, але й усієї Європи. Навіть коли буде досягнуто тривалого миру, ризик для європейської безпеки з боку росії збережеться. Військовий досвід українських військових є цінним ресурсом для регіону», — підкреслив він.
Міністр додав, що витрати українських збройних сил для забезпечення безпеки Європи становлять невелику частку ВВП країн ЄС і можуть бути розподілені між країнами, які готові долучитися до ініціативи, враховуючи їхні зобов’язання перед НАТО. Також відомо, що Європа вже шукає шляхи зміцнення оборонних можливостей, зокрема через збільшення чисельності армій, але цей процес триватиме роками. Інтеграція українського військового потенціалу є практичним та швидким шляхом до зміцнення оборони регіону.