Україна готує офіційне звернення до Європейської комісії з проханням відкласти запровадження механізму CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) для українського експорту. Це рішення є важливим для збереження конкурентоспроможності української промисловості в умовах війни та економічних викликів, що зумовлені агресією росії.
Про це розповідає UBB
Загроза для української промисловості через механізм CBAM
За словами Тараса Качки, торгового представника України, Кабінет Міністрів вже ініціює звернення до європейських партнерів щодо відтермінування механізму, який передбачає імпортний податок на вуглецеві викиди для продукції металургійної, цементної, хімічної та інших галузей. З 1 січня 2026 року планується повноцінне розгортання цього механізму, що може обсягом понад мільярд євро обтяжити українських виробників.
«Ми ще минулого року наголошували, що застосування CBAM без перехідного періоду чи винятків для України – це економічно згубне рішення», — зазначають у Українському союзі промисловців і підприємців (УСПП).
Промисловці підкреслюють, що запровадження додаткового мита у такий складний період, коли підприємства зазнають руйнувань від обстрілів, стикаються з браком фінансів і втратою ринків, є серйозним ударом по їхній конкурентоспроможності. Вони закликають європейських партнерів проявити солідарність та врахувати особливі умови української промисловості.
Необхідність справедливої політики декарбонізації
Український бізнес наголошує, що CBAM не повинен стати новою торговельною перешкодою між Україною та ЄС. Вони закликають до економічних винятків для України на період війни та відновлення. Також зазначається, що підтримка з боку ЄС має бути відповідною — включно з політичною та економічною, оскільки Україна захищає не лише себе, а й безпеку Європи.
Галузеві об’єднання та антикризові структури готують спільне засідання, щоб погодити подальші дії у сфері політики декарбонізації в умовах війни. Це є частиною стратегічних заходів з підтримки українських виробників та розвитку енергетичної автономії в умовах воєнного стану.
Президент УСПП Анатолій Кінах наголосив, що «ЄС має врахувати, що Україна захищає не лише себе, а й безпеку Європи. Тому і підтримка має бути відповідною — включно з економічними винятками на період війни та відновлення від наслідків російської агресії».