Україна розглядає можливість розблокування експорту зброї для підтримки економіки

У Верховній Раді надали аргументи на користь розблокування експорту зброї з України.

Голова парламентського комітету з питань фінансів Данило Гетманцев наголошує на необхідності посилити підтримку експортерів та розблокувати експорт військової продукції. За його словами, відкриття цього ринку може сприяти вирішенню кількох важливих економічних завдань: залученню додаткових фінансових ресурсів від іноземних клієнтів, завантаженню потужностей, які зараз простоюють або не використовуються через брак коштів, збільшенню доходів до бюджету та зниженню дефіциту зовнішньої торгівлі.

Про це розповідає UBB

Він підкреслює, що негативне сальдо зовнішньої торгівлі погіршується. Зокрема, у 2025 році експорт залишився на рівні попереднього року, тоді як імпорт зріс більш ніж на 13% (+2,9 мільярда доларів США). За даними, зовнішньоторговельне сальдо у січні-квітні склало 11,5 мільярда доларів, що щомісяця зростає приблизно на 2,9 мільярда доларів.

За словами експертів, юридично експорт військових технологій з України не заборонений, однак із лютого 2022 року країна фактично не присутня на світовому ринку цього виду продукції через відсутність дозволів або їх отримання зі значною затримкою.

Можливі економічні наслідки розблокування експорту зброї

Відновлення експорту військової продукції може значно посилити економіку України, залучаючи іноземні інвестиції та розвиваючи оборонно-промисловий комплекс. Це дозволить не лише покращити фінансовий стан країни, а й активізувати виробничі потужності, які наразі не працюють у повному обсязі, та зменшити торговий дефіцит.

«Експорт військової продукції може вирішити одразу чотири завдання: залучити додаткові фінансові ресурси від іноземних замовників, завантажити ті потужності, які нині простоюють або не використовуються через брак коштів, отримати збільшені доходи до бюджетів усіх рівнів і знизити дефіцит зовнішньої торгівлі», – наголошує Данило Гетманцев.