Україна розпочала імпорт природного газу через територію Словаччини, повідомив колишній керівник “Оператора газотранспортної системи України” (ОГТСУ), Сергій Макогон, у своєму пості на Facebook. За його словами, раніше газ імпортувався з Угорщини та Польщі, але через завантаженість угорського напрямку імпорт довелося перенаправити на Словаччину, що є більш дорогою опцією для країни.
Про це розповідає UBB
Мінімальний середньодобовий імпорт наразі становить близько 14,5 мільйонів кубометрів газу. Для досягнення цілі – накопичення 13,6 мільярдів кубометрів до 1 листопада – українським постачальникам потрібно збільшити імпорт у 2-3 рази. За словами Макогона, для цієї мети необхідно залучити додатково щонайменше 5 мільярдів кубометрів газу, що потребує фінансування у розмірі $2-2,5 мільярдів. З цієї суми вже було надано $0,4 мільярда від донорів, і можливе залучення ще.
Поточний стан запасів газу та імпортні показники
Згідно з даними Gas Infrastructure Europe (GIE), Україна з 17 квітня перейшла від сезонного відбору газу з підземних сховищ (ПСГ) до його закачування. У сезоні відбору, що розпочався 1 листопада, запаси в ПСГ зменшилися з 8,315 млрд кубометрів до 0,675 млрд кубометрів станом на 16 квітня, що є найнижчим рівнем за історію.
«Загальні запаси газу в українських ПСГ станом на кінець минулого тижня склали 6,1 млрд кубометрів, з них 4,7 млрд кубометрів – буферний газ, що на 31% менше за минулорічні показники», – повідомила ексміністерка енергетики Ольга Буславець.
Порівняно з минулим роком, сезон завершився із запасами, що становили 11,12% від максимально можливого обсягу. У 2024 році запасів було більше, а сезон закінчився 30 березня із запасами 3,388 млрд кубометрів.
Імпорт та споживання газу в Україні
За даними Європейської платформи Agregated Gas Storage Inventory (AGSI), середньодобовий імпорт газу з Угорщини та Польщі становив близько 14,4 млн кубометрів. Водночас споживання газу в країні зросло до 30-33 млн кубометрів на добу, що обмежує можливості закачування газу у ПСГ до 27 млн кубометрів щоденно. Це створює додаткові виклики для підтримки запасів у майбутньому, особливо у період підготовки до зимового сезону.