Між Україною та США підписано нову угоду щодо інвестицій у видобуток природних ресурсів, однак реалізація запланованих проєктів прогнозується не раніше 2040 року. Таку інформацію поширює Financial Times.
Про це розповідає UBB
Згідно з домовленостями, у межах угоди планується створення спеціального інвестиційного фонду, який фінансуватиметься за рахунок прибутків майбутніх гірничодобувних і енергетичних проєктів. Однак, як зазначають аналітики, реалізація таких масштабних ініціатив потребує значних приватних інвестицій та часу на розгортання.
Прогнози та виклики реалізації угоди
“Це перспектива щонайменше на 10-15 років”, – зазначив колишній керівник напряму природних ресурсів ЄБРР Ерік Расмуссен
Голова консалтингової компанії Clareo Пітер Браянт додає, що запуск та розробка родовищ триватиме щонайменше десятиліття, тому короткострокових змін на ринку ресурсів чекати не варто. Україна має багаті запаси корисних копалин, зокрема залізної руди, вугілля, літію, графіту та титану. Крім цього, вона входить до трійки провідних європейських виробників природного газу. Однак великомасштабні проєкти у нафтогазовому секторі стикаються з низкою перешкод.
Основні перешкоди та перспективи
Експерти називають кілька ключових викликів: військові дії, нестача точних геологічних даних, пошкоджена інфраструктура, корупційні ризики та нестача кваліфікованих фахівців. Це все відтерміновує перші результати реалізації угоди щонайменше до 2040 року.
За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, інвестиційний фонд повинен запрацювати найближчими тижнями, однак прибутковий ефект від нього очікується не раніше ніж через 10 років через необхідність реінвестицій у нові проєкти та відновлення країни.
Угода не поширюється на вже існуючі об’єкти, такі як шахти компанії Ferrexpo або родовище Шиманівське, яким опікується канадська компанія Black Iron. Водночас, генеральний директор Black Iron Метт Сімпсон вважає, що їхні проєкти залишатимуться важливими для інвесторів і після завершення війни.
Крім того, обмежений доступ до радянських геологічних карт через засекречення та війну ускладнює процес досліджень. Експерти також попереджають, що деякі з найбільш перспективних родовищ уже могли частково виснажитися.