Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку звернувся до уряду з вимогою ініціювати відтермінування дії механізму CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) для українських експортерів. Ініціатива передбачає відстрочку запровадження цього податку на вуглець щонайменше до завершення воєнного стану та ще на п’ять років після його скасування.
Про це розповідає UBB
Позиція парламентарів та бізнесу
Про це повідомив заступник голови профільного комітету Дмитро Кисилевський. Згідно з його словами, Верховна Рада закликала Кабінет Міністрів України вжити всіх необхідних заходів для отримання спеціальних умов застосування CBAM під час дії воєнного стану та протягом п’яти років після його завершення.
«Звернулись до Кабінету Міністрів з пропозицією вжити необхідні заходи для отримання від ЄС спеціальних умов CBAM для України на період дії воєнного стану та щонайменше п’яти років з дня припинення воєнного стану», – написав Дмитро Кисилевський.
Подібні вимоги раніше висловлювали і українські бізнес-асоціації. Зокрема, Федерація роботодавців України наголошує на необхідності визнати війну форс-мажорною обставиною, що дає підстави для особливого підходу до регулювання CBAM для українських підприємств.
Загроза для економіки та промисловості
CBAM є серйозним викликом для української промисловості та економіки в цілому. Згідно з аналітикою компанії CMD Ukraine, впровадження механізму призведе до неможливості відновлення економіки, модернізації підприємств і реалізації планів з декарбонізації виробництва в умовах війни та післявоєнної відбудови. Експерти попереджають, що запровадження податку на вуглець може погіршити і без того складне економічне становище країни та зірвати процеси модернізації критичних галузей.