До повноцінного запуску екологічного мита CBAM залишилося менше року, і цей період може бути використано для досягнення компромісу з Єврокомісією, що дозволить пом’якшити застосування цього механізму до українського експорту. Про це заявив керівник Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів Андрій Забловський.
Про це розповідає UBB
“Україна має вимагати відтермінування дії механізму CBAM щонайменше на період дії воєнного стану та декілька років після його завершення, або ж до моменту повного членства в ЄС. Більшість експертів в якості можливого ключового аргументу на переговорах з ЄК апелюють до ст. 30.7 Регламенту CBAM, що містить положення про форс-мажор для країн, які постраждали від непередбачуваних, виняткових і неспровокованих подій, що завдають серйозної шкоди їхній економічній і промисловій інфраструктурі. Повномасштабна агресія РФ проти України та її наслідки цілком підходить під критерії непередбачуваної події зі значним збитком”, – зауважив експерт.
Він також підкреслив, що на даний момент Україна об’єктивно не готова до введення CBAM, тому важливо активізувати переговори з ЄС з цього питання. Зазначимо, що навіть у нинішніх умовах ЄС змушений був вносити зміни до цього податку.
Експерт наводить цифри, які свідчать про те, що потенційні втрати українського експорту в період 2026-2030 років через введення CBAM можуть становити $4,7 млрд, а втрати інвестицій за той же період – $2,7 млрд. Також Україна може втратити до 2030 року 6,4% від ВВП, а кількість робочих місць може зменшитися більш ніж на 116 тисяч позицій.
“Експерти вважають, що серед усіх експортно-орієнтованих галузей української економіки найбільше від впровадження CBAM постраждає металургійний сектор, який за підсумками 2024 року експортував до ЄС продукцію на $3,3 млрд. За оцінками, загальні потенційні експортні втрати для української металургії у 2030 році можуть становити $1,6 млрд”, – нагадав Забловський.
Наразі переговорний процес з ЄС триває, але конкретних результатів поки що не досягнуто. Тому бізнес та експерти закликають український уряд активізувати переговори щодо відтермінування CBAM, враховуючи існуючі часові рамки для України, резюмував він.