З початку повномасштабного вторгнення росії Україна сплатила близько 770 мільйонів доларів іноземним постачальникам за зброю та боєприпаси, які так і не були доставлені. Це стосується 30 проблемних контрактів, що викликає занепокоєння щодо прозорості та ефективності використання державних коштів.
Про це розповідає UBB
Проблемні контракти та судові розгляди
Зокрема, компанія-спеціімпортер “Прогрес” уклала контракт із магазином боєприпасів OTL Imports із США, за яким у листопаді 2022 року Україна перерахувала аванс у розмірі 17,1 мільйона євро (35% від суми контракту). Однак, снарядів та мін за цим договором так і не надійшло.
“Прогрес” виграв арбітражний процес проти OTL у Відні, де було постановлено стягнути з компанії 21,3 мільйона євро, що включає аванс, судові витрати, відсотки і штрафи. Зараз державне підприємство намагається забезпечити визнання цього рішення у США, щоб стягнути кошти.
Ще один провальний контракт був укладений із американською компанією Regulus Global на суму близько 1,7 мільярда доларів. Українська держкомпанія заплатила Regulus авансом 162,6 мільйона доларів і 14 мільйонів євро.
Корупційні схеми та внутрішній контроль
Багато посадовців, причетних до підписання таких контрактів, наразі перебувають під слідством. Основною причиною виникнення проблемних угод стала відсутність належного внутрішнього контролю та поспіх у фінансуванні, що призвело до їхнього невиконання та втрати значних державних коштів.
Внутрішній контроль та ретельна перевірка контрактів мають стати ключовими аспектами реформ у системі управління державними закупівлями та фінансами, щоб уникнути подібних ситуацій у майбутньому.