Україна збільшила експорт брухту чорних металів на 95% за рік

Укрзалізниця продасть брухт на мільйони через Prozorro

У квітні 2025 року Україна відвантажила 46 321 тонну брухту чорних металів, що на 16% більше ніж у попередньому місяці та майже вдвічі більше ніж за аналогічний період минулого року. Значну частину експорту — 38 310 тонн — прийняла Польща. Це свідчить про активізацію металургійного сектору країни та зростання міжнародних поставок брухту.

Про це розповідає UBB

Розширення експортних можливостей та виклики

За даними авторитетного міжнародного видання Kallanish Commodities, з січня по квітень 2025 року Україна експортувала 127,2 тисячі тонн брухту, що на 45,5% більше ніж за той самий період минулого року. Основним напрямком залишалася Польща, яка спожила 114 240 тонн, а невелику частину поставили до Греції та Німеччини. За словами аналітиків, виручка від експорту збільшилася на 39,4% — до 39,3 мільйонів доларів США.

“У січні-квітні Україна експортувала 127,2 тис. т брухту, що на 45,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Польща залишалася основним пунктом експорту з обсягом споживання 114 240 тонн. Невелику частину відправили до Греції та Німеччини. Виручка зросла на 39,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року до 39,3 млн доларів США”, — зазначає видання.

Водночас у державному відомстві нагадали, що ще у 2021 році Верховна Рада підвищила мито на експорт брухту чорних металів до €180 за тонну (близько $204). Для поставок до ЄС воно залишалося нульовим, що створює можливості для махінацій. Міністерство економіки України запропонувало запровадити ліцензійні та квотні обмеження на експорт брухту з нульовою квотою на 2025 рік, щоб уникнути перевалки сировини через країни ЄС до третіх країн, зокрема Туреччини. За оцінками депутатів, у результаті таких схем Україна втратила понад 2 мільярди гривень у бюджеті.

Майбутні перспективи та світові обмеження

За прогнозами аналітиків, до кінця 2025 року експорт брухту може сягнути 350 тисяч тонн, що на 20% більше ніж минулого року. У 2024 році виробництво сталі в Україні зросло на 21,6% і становило 7,58 мільйонів тонн, що сприяє подальшому зростанню металургійної галузі.

Загалом у світі вже запроваджено 75 обмежень на експорт брухту у 48 країнах. Причиною цього є зменшення обсягів сировини й необхідність її збереження для модернізації металургії. У ЄС діють обмеження на експортування брухту до країн, що не входять до ОЕСР, але Єврокомісія вже працює над додатковими заходами для ще більшого зменшення відтоку сировини за кордон.