В Україні розглядають можливість створення Центру протидії податковим правопорушенням, що дозволить ефективніше боротися з незаконними схемами ухилення від оподаткування та мінімізувати втрати бюджету, які щороку сягають 70 млрд грн.
Про це розповідає UBB
Масштаби проблеми та нові підходи до контролю
За словами в.о. директора Бюро економічної безпеки (БЕБ) Сергія Перхуна, десятки тисяч фізичних осіб – підприємців (ФОПів) залучені до незаконних схем, які спричиняють значні втрати державного бюджету. Українські ФОПи часто використовуються для ухилення від сплати податків та виведення коштів у готівку. Для протидії цим схемам БЕБ ініціює створення спеціалізованого Центру, який займатиметься виявленням та припиненням податкових правопорушень.
“Задля ефективної й головне своєчасної протидії таким схемам, ми пропонуємо створити, так званий, Центр протидії податковим правопорушенням” – зазначив керівник БЕБ.
Механізми схем та необхідність законодавчих змін
Керівник Головного підрозділу детективів БЕБ Олександр Ткачук пояснив, що для обходу податкового законодавства використовуються персональні дані та електронні ключі, які молодь, переважно студенти, надає за винагороду. Відкриті на їхнє ім’я банківські рахунки застосовуються для проведення фінансових операцій, що дозволяє підприємствам реального сектору економіки щорічно зменшувати сплату податків на більш ніж 70 млрд грн.
Створення Центру протидії податковим правопорушенням дасть змогу не лише масштабувати успішні практики боротьби із використанням ФОПів у схемах ухилення, а й впровадити сучасний фінансово-податковий моніторинг для підвищення ефективності роботи контролюючих органів.
У БЕБ також підкреслюють важливість внесення змін до законодавства, які дозволять розширити повноваження БЕБ та Державної служби фінансового моніторингу (ДСФМ) у сфері контролю оподаткування. Це стане підґрунтям для:
- посилення інституційної спроможності у протидії економічним правопорушенням;
- розробки єдиної системи виявлення ризиків та впровадження європейських стандартів реагування;
- налагодження спільної аналітичної діяльності між відомствами.
За минулий рік на банківських рахунках підприємств з ознаками фіктивності було заблоковано майже 30 млн грн, що свідчить про масштаб і актуальність проблеми.