Оператори інтермодального ринку України звернулися до міністра розвитку Олексія Кулеби з проханням не допустити підвищення тарифів на контейнерні перевезення «Укрзалізниці». За їх словами, здорожчання може суттєво знизити доходи державної компанії, погіршити фінансовий стан та ускладнити інтеграцію України у транспортну систему Європейського Союзу.
Про це розповідає UBB
Застереження щодо можливих наслідків підвищення тарифів
У листі, підписаному компаніями MAERSK Ukraine LTD, MSC Ukraine LLC, CMA CGM Shipping agencies, наголошується, що, незважаючи на військові дії та економічну нестабільність, учасники ринку докладають максимум зусиль для просування продукції українських виробників на глобальні ринки. Завдяки цій роботі у 2024 році вдалося майже відновити обсяги контейнерних перевезень до рівня до початку повномасштабного вторгнення росії, однак дії «Укрзалізниці» можуть знівелювати ці здобутки.
Можливий вплив підвищення тарифів на логістику України
Представники компаній застерігають, що наразі «Укрзалізниця» висунула ініціативу щодо вирівнювання вартості вантажних перевезень у контейнерах, що може торкнутися й завантажених двадцятифутових контейнерів масою понад 26 тонн. Це спрямовано на уніфікацію цін для зернових вантажів у контейнерах та спеціалізованих хоперних вагонів. Проте, за словами підписантів, така ініціатива може призвести до переорієнтації вантажів на автомобільний транспорт і, відповідно, до зменшення доходів «Укрзалізниці».
«На фоні того, що зараз вартість перевезення залізницею і автотранспортом при фактично однакових цінах схиляється у бік автоперевезень за рахунок швидкості та гнучкості доставки, підвищення тарифів державного монополіста фактично виштовхне десятки тисяч контейнерів із залізниці на автомобільні шляхи», – попереджають учасники ринку.
Вони наголошують, що замість очікуваного зростання доходів, «Укрзалізниця» та її партнери можуть зазнати значних фінансових втрат через зменшення обсягів перевезень, а державний бюджет — додаткового навантаження через збільшення витрат на утримання та ремонт автошляхів.
Учасники ринку пропонують, що, якщо потрібно коригувати тарифи залежно від маси вантажу, це слід робити для нетто-ваги понад 28,5 тонн. Це, на їхню думку, допоможе уникнути конфліктів між залізничниками і зернотрейдерами і зменшить ризики застосування непрозорих преференцій, які наразі сприяють ускладненням конкуренції.
Раніше голова Федерації роботодавців транспорту України та екс-міністр транспорту Орест Климпуш заявив, що підвищення тарифів «Укрзалізниці» може віддалити Україну від Європейського Союзу, оскільки розвинена логістична мережа контейнерних перевезень є ключовим фактором для збільшення експорту і зовнішньої торгівлі країни.