В Україні спостерігається стабільне зростання середньої заробітної плати, що відбувається навіть на тлі повномасштабної війни. Аналіз даних показує, що темпи підвищення заробітків достатньо високі й компенсують рівень інфляції, що дозволяє підтримувати рівень доходів населення.
Про це розповідає UBB
Зростання зарплат та тенденції на ринку праці
За даними аналітиків, з початку 2025 року середня зарплата в Україні щомісячно зростає приблизно на 500 гривень. Особливо швидко підвищуються доходи у сферах транспорту, автобізнесу, продажу й закупівлі, а також у галузі юриспруденції. Так, у сферах транспортного бізнесу та продажів зросли відповідно на 8% і 5% за місяць, досягнувши 35 та 32,5 тисяч гривень відповідно. Станом на 6 травня 2025 року середня зарплата у вакансіях становила близько 22 123 гривень, за даними work.ua, а за інформацією robota.ua — 22 118 гривень. Це свідчить про зростання заробітків для нових співробітників, що змушує роботодавців пропонувати більш конкурентоспроможні умови для залучення персоналу.
Зміни на ринку праці й рівень оплати в різних регіонах
Дефіцит кадрів, за даними Національного банку, залишається ключовим фактором підвищення зарплат. Хоча ситуація покращилася завдяки залученню до ринку праці студентів, ветеранів та людей з інвалідністю, попит на кваліфіковану робочу силу залишається високим. Водночас, у великих містах, таких як Київ, середня зарплата у вакансіях сягає 24,2 тисяч гривень, тоді як у обласних центрах вона коливається від 13,5 до 19,9 тисяч. У приватних маленьких населених пунктах зарплати залишаються близькими до мінімальної — 8 тисяч гривень. Зростання кількості вакансій у регіонах, зокрема в Ужгороді, свідчить про відновлення економічної активності. Там кількість активних вакансій зросла більше ніж удвічі і вже становить понад 10 тисяч, а середній рівень зарплати у місті майже досягнув 20 тисяч гривень.
Мінімальна заробітна плата та перспективи її підвищення
На фоні зростання економіки й рівня зарплат, уряд вирішив залишити мінімальну заробітну плату на рівні 2024 року — 8 тисяч гривень. За прогнозами Національного банку, у 2026 році вона може збільшитись лише на 370 гривень, а до 2027-го — до 8 950 гривень. Такі плани суперечать офіційним намірам Кабінету міністрів щодо замороження мінімалки на три роки. Олександр Шубін, заступник голови Федерації профспілок України, зазначає, що профспілки наполягають на перегляді рівня мінімальної заробітної плати, адже її актуальність зростає, а в країнах ЄС вона становить значно більше від середньої зарплати, що є важливим для забезпечення гідного життя працівників.
Згідно з даними Євростату, найнижча мінімальна зарплата у країнах ЄС у Болгарії — 551 євро, а найвища — у Люксембурзі — 2638 євро. В Україні ж рівень мінімальної заробітної плати залишається дуже низьким — 182 євро, що приблизно у три рази менше за рекомендований рівень у країнах ЄС.
Незважаючи на позитивні тенденції у зростанні зарплат та кількості вакансій, рівень мінімальної зарплати залишається неспівставним із реальними потребами працівників і не відповідає сучасним стандартам Європейського союзу. Економічна відновлювальна динаміка в країні триває, однак питання підвищення мінімалки залишається актуальним для забезпечення гідного рівня життя українців.