ЄС оновив критерії зняття санкцій з російських олігархів

У Фінляндії запропонували ввести мита на весь російський імпорт

Європейський союз внесов зміни до критеріїв, за якими оцінює можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Про це повідомляє The Moscow Times із посиланням на рішення Ради ЄС від 13 травня 2025 року.

Про це розповідає UBB

Зміни були викликані зусиллями фігурантів обмежувальних заходів оскаржити санкції у судах Європейського союзу, стверджуючи про їхню неправомірність. У нових правилах закріплено, що ЄС більше не вважає автоматично достовірними заяви підсанкційних осіб про продаж активів після 24 лютого 2022 року — дати початку російського вторгнення в Україну.

Нові вимоги та можливі наслідки для бізнесу

Тепер для виключення з санкційного списку потрібно не лише стверджувати про вихід з бізнесу або передачу активів, а й подати «достатні, своєчасні та надійні» докази, що фігурант більше не підпадає під санкційні критерії. У разі відсутності переконливої підтверджувальної інформації про такі угоди, санкції можуть поширитися й на треті сторони — фізичних і юридичних осіб, які брали участь у передачі активів.

У документі підкреслюється, що російська влада обмежує доступ до баз даних і може навмисно вводити в оману, вносивши недостовірні дані до державних реєстрів. У преамбулі йдеться про «відносини взаємної вигоди та підтримки» між російською державою і провідними бізнесменами.

Юрист Гліб Бойко, з московського адвокатського бюро NSP, зазначив, що тепер покупці активів підсанкційних бізнесменів ризикують потрапити під обмеження, якщо не зможуть довести реальність угоди та відсутність зв’язків із колишніми власниками. Юрист Юрій Шумілов, засновник бельгійської консалтингової компанії YS Advisors, додав, що цим кроком ЄС усуває правові прогалини, які дозволяли російським бізнесменам вигравати у судах.

Серед відомих фігурантів, які намагаються оскаржити санкції, залишаються Михайло Фрідман і Петро Авен — співзасновники «Альфа-груп».