Європейський Союз ухвалив рішення відновити квоти на імпорт кількох ключових сільськогосподарських товарів з України, що стало відповіддю на зростаючий попит і зусилля українських фермерів. Це рішення викликало неоднозначну реакцію серед країн-членів, оскільки кілька з них утрималися від голосування, зокрема Швеція, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Ірландія та Литва.
Про це розповідає UBB
Як повідомляє інформаційне агентство Bloomberg, ці обмеження були скасовані на початку вторгнення росії у 2022 році з метою підтримки українського агросектору. Оновлений механізм набуде чинності 6 червня і передбачає тимчасові квоти, що допомагають українським фермерським господарствам боротися із втратами, спричиненими військовими діями, блокадами портів та логістичними труднощами.
Контекст та наслідки рішення ЄС
У рамках цієї ініціативи Європейська комісія також працює над переглядом умов зони вільної торгівлі в межах Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Представники країн наголошують, що експортування сільськогосподарської продукції є критично важливим для української економіки, особливо враховуючи втрату основних торгових маршрутів через російське вторгнення.
“Експорт сільськогосподарської продукції має вирішальне значення для економіки України, а легша торгівля з ЄС допомогла українським фермерам подолати величезні труднощі, включаючи тимчасову втрату їхнього основного експортного маршруту через Чорне море та труднощі з виробництвом, спричинені мінами та військовим призовом”
Водночас зростання експорту дешевих українських товарів в ЄС спричинило опір з боку фермерів у Польщі, Угорщині та Словаччині, що викликало політичне напруження між цими країнами. Вони виступають проти протекціоністських заходів, які, на їхню думку, загрожують внутрішньому ринку та сільськогосподарській галузі.
Мінливий статус торговельних преференцій для України
Зазначимо, що з 4 червня 2022 року Україна має тимчасовий торговельний безвіз із ЄС, що скасовує мита й квоти для українського експорту. Однак цей режим двічі подовжували, востаннє — до 5 червня 2025 року. За інформацією, європейські посадовці повідомляли, що після закінчення дії безвізового режиму ЄС не планує автоматично надавати Україні нові торговельні преференції, але ведуться переговори щодо запровадження перехідних заходів, щоб стабілізувати торговельну співпрацю.