Єврокомісія затвердила перелік стратегічних проєктів із сировини, до якого увійшло Балахівське родовище графіту в Україні

У ЄС затвердили список із 13 стратегічних проєктів, серед них – родовище графіту в Україні

Європейська комісія схвалила перший перелік із 13 стратегічних проєктів, спрямованих на зміцнення безпеки постачання стратегічної сировини для Європейського Союзу. Ці ініціативи мають на меті диверсифікувати джерела імпорту та посилити економічну стійкість ЄС, а також сприяти розвитку доданої вартості у країнах-партнерах.

Про це розповідає UBB

Україна серед лідерів стратегічних проєктів ЄС

Сім із обраних проєктів розташовані в країнах, із якими Євросоюз має стратегічне партнерство у сфері сировинних ланцюгів доданої вартості. Серед них – Канада, Гренландія, Казахстан, Норвегія, Сербія, Україна та Замбія. Ще шість проєктів знаходяться у Бразилії, Мадагаскарі, Малаві, Новій Каледонії, Південній Африці та Великій Британії.

«Десять із цих стратегічних проєктів стосуються стратегічної сировини, необхідної для виробництва електромобілів, акумуляторів та акумуляторних батарей, таких як літій, нікель, кобальт, марганець і графіт».

Від України до списку увійшов проєкт з розробки Балахівського родовища графіту, що реалізовує компанія ТОВ «Розвиток Побужжя». Цей об’єкт має стратегічне значення, оскільки графіт є ключовим матеріалом для виробництва сучасних батарей і акумуляторів.

Інвестиції та вплив на промисловість ЄС

Стратегічні проєкти отримають консолідовану підтримку Єврокомісії. Для їх запуску необхідно залучити інвестиції на суму близько 5,5 мільярда євро. Усі обрані ініціативи сприятимуть зміцненню конкурентоспроможності європейської промисловості, особливо в таких секторах, як електромобільність, відновлювані джерела енергії, оборонна та аерокосмічна галузі.

Зазначена ініціатива є доповненням до вже ухваленого 25 березня 2025 року переліку з 47 стратегічних проєктів у межах ЄС. У сумі ці 60 проєктів є першими прикладами імплементації Закону про критичну сировину, що набрав чинності у травні 2024 року. Вони мають стати основою для формування стійких і незалежних ланцюгів постачання для європейської економіки.