Європейський союз запроваджує нові мита на азотні добрива з Білорусі та Росії

Європарламент підтримав підвищення мит на азотні добрива з Білорусі й Росії

22 травня в Європейському парламенті в Брюсселі було прийнято рішення про запровадження нових митних тарифів на імпорт азотних добрив з Білорусі та Росії, починаючи з 1 липня. Це крок у напрямі зменшення залежності ЄС від імпорту сільськогосподарської продукції з цих країн та зміцнення продовольчої безпеки регіону.

Про це розповідає UBB

Механізм та перспективи нових мит

Згідно з ухваленим регламентом, поточний тариф у розмірі 6,5% залишиться до середини 2026 року. Водночас до цього часу до нього буде додано митні збори у розмірі від 40 до 45 євро за тонну, а з 2028 року вони поступово зростуть до 430 євро за тонну. Це зробить економічно невигідним закуповувати добрива з білоруських та російських підприємств.

За даними, у 2023 році Євросоюз імпортував з Росії 3,6 мільйона тонн азотних добрив на суму понад 1,28 мільярда євро, що становить 25% від загального імпорту, тоді як поставки з Білорусі були значно меншими – 30 мільйонів євро. Незважаючи на це, Брюссель вирішив посилити обмеження і щодо білоруського експорту через політичні та економічні зв’язки між Мінськом та Москвою, а також з метою запобігання обходу санкцій і транзиту російських товарів через Білорусь.

Нові санкції та політичний контекст

Крім мита на добрива, планується підвищення митних ставок на ряд інших товарів, зокрема цукор, оцет, борошно та корм для тварин, на 50%. Це частина ширшої стратегії зменшення залежності від імпорту з російського та білоруського ринку, що у 2023 році перевищила 25% від усього імпорту сільськогосподарської продукції до ЄС. Також запропоновано виключити білоруські та російські товари з митних квот ЄС, що ускладнить їх подальше постачання за низькими тарифами.

“Залежність ЄС від російських добрив перевищила 25%, що створює загрозу стабільності ринку ЄС”

Запровадження нових обмежень є частиною політики економічного тиску на росію та білорусь за їхню підтримку війни проти України. Очікується, що через нові мита імпорт білоруських і російських товарів практично зупиниться, а замість цього Євросоюз планує шукати альтернативні джерела постачання, наприклад, з Алжиру та Єгипту.

Тарифи планується запровадити через чотири тижні після офіційної публікації відповідного регламенту, що зробить їх чинними і посилить санкційний механізм ЄС щодо аграрного та енергетичного секторів Росії і Білорусі.