Обсяги перевалки вантажів у дунайських портах України знизилися майже вдвічі в 2024 році, що робить їх менш активними, але вони залишаються важливими для окремих видів вантажів і зв’язку з Європейським Союзом. За даними Ірини Коссе, провідної наукової співробітниці Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, вантажообіг українських портів на Дунаї скоротився на 46%, до 17,3 мільйонів тонн.
Про це розповідає UBB
Для порівняння, морський коридор забезпечив майже 80 мільйонів тонн вантажів. Експорт зерна через румунську Констанцу у січні-лютому зменшився в шість разів, а великі трейдери, такі як «Нібулон», не бачать можливостей для збільшення експортних поставок через Ізмаїл або Рені.
Водночас, за словами експертки, ці порти залишаються ключовими для перевалки руди, нафтопродуктів та імпортних вантажів. Особливо значущим є Ізмаїл, який продовжує обслуговувати поставки української залізної руди для металургійних комбінатів у Європі.
Дунайські порти та їх роль у європейській логістиці
Дунайські порти є важливою частиною логістичного маршруту «шляхи солідарності», що з’єднує Україну з країнами ЄС. Їхня інтеграція до трансєвропейської транспортної мережі TEN-T, розширення європейського співфінансування та підтримка спеціалізованої інфраструктури є інвестицією у довгострокову стійкість, а не у тимчасовий резерв.
За словами експертки, важливою складовою є логістична автономія, яка передбачає наявність вибору маршруту і зменшує залежність від одного шляху, навіть якщо він наразі працює ефективно. Це сприяє розвитку більш гнучкої та надійної транспортної системи.