Звільнення в українській ІТ-індустрії: основні причини та наслідки у 2025 році

ІТ-сфера в Україні нині переживає хвилю звільнень

В Україні станом на 2025 рік спостерігається значний рівень скорочень в ІТ-сфері, яка раніше вважалася однією з найстабільніших і найпривабливіших галузей для фахівців. За даними дослідження платформи DOU, за останній рік 19% ІТ-спеціалістів у країні були звільнені, тоді як у 2023 році цей показник становив 16%. Це свідчить про зростання системної нестабільності на ринку праці навіть у стратегічно важливій галузі.

Про це розповідає UBB

Причини та особливості звільнень в українському ІТ

Найчастішими причинами для скорочень стали фінансові труднощі компаній, оптимізація бізнес-процесів та завершення проєктів. Згідно з результатами опитування 844 ІТ-спеціалістів, 34% звільнень було пов’язано з фінансовою нестабільністю, 33% — із скороченням витрат та оптимізацією процесів, понад 35% — з припиненням або завершенням проєктів. Крім того, 12% працівників втратили роботу через конфлікти з керівництвом, що є найвищим показником серед усіх посад. Це може свідчити про напруження у командній взаємодії в умовах економічної невпевненості.

Значна частина звільнених — це фахівці рівня middle і senior, які становили 72% скорочених в Україні і 71% за кордоном. Особливо вразливими стали розробники, тестувальники та менеджери проектів. Важливо відзначити, що більшість звільнень торкнулися тих, хто працював у компаніях до 5 років, зокрема понад 86% з них. Крім того, майже четверть звільнених пропрацювали менше року, а кількість ІТ-спеціалістів на бенчі — тимчасово без проєкту — зменшилася вдвічі порівняно з 2023 роком, з 4% до 2%.

Підтримка та умови виходу із ситуації

На бенчі у 2025 році перебувають переважно досвідчені технічні фахівці, зокрема Software Engineers (57%) та QA (22%). Більшість з них активно шукає нову роботу. Щодо виплат при звільненні, то найпоширенішим способом є особиста розмова — 78% випадків. Водночас, для третини звільнених — це стало несподіванкою, оскільки компанії не завжди попереджають заздалегідь.

Згідно з даними, 66% звільнених у країні отримали повні фінансові виплати, тоді як 24% — лише зарплату без бонусів та відпускних. Понад 4% не отримали навіть основну зарплату, що особливо характерно для малих компаній та стартапів. Більше ніж половина звільнених (55%) залишилися без будь-якої підтримки від роботодавця після скорочень. Серед тих, хто отримав допомогу, найчастіше це були додаткові виплати — 22% в Україні та 32% за кордоном, а також можливість залишити або викупити техніку — до 14%. Здебільшого підтримку отримували досвідчені фахівці з більш довгим стажем роботи у компанії, зокрема ті, хто працював понад 5 років (37%), порівняно з молодшими колегами (17%). Продуктові компанії частіше підтримують звільнених працівників — 33% отримали додаткові виплати, тоді як у сервісних і аутстафінгових компаніях така підтримка майже відсутня.