Франція та Бельгія не погодилися на запропонований Єврокомісією план поетапної відмови від імпорту російського газу до 2027 року. Обидві країни наполягають на отриманні детальнішої інформації щодо економічних та юридичних наслідків можливої заборони.
Про це розповідає UBB
Занепокоєння Франції щодо юридичних ризиків
Французька влада акцентує на доцільності диверсифікації постачання, зокрема через укладання контрактів з альтернативними постачальниками, такими як Катар. Міністр енергетики Франції Марк Ферраччі наголосив на важливості зниження залежності від російського викопного палива, але зазначив, що загальноєвропейська заборона унеможливить імпорт зрідженого природного газу з російської федерації та може призвести до юридичних суперечок із російськими компаніями.
Франція «підтримує стратегію зниження ризиків від російського викопного палива», але заборона на європейському рівні означатиме, що «ніхто не може імпортувати зріджений природний газ» із Росії.
Серед ризиків, які виділяють у Франції, – можливі судові позови від російської сторони через розірвання існуючих контрактів. Наприклад, TotalEnergies має контракт із «Новатеком» до 2032 року та частку 20% у проєкті «Ямал», що займається виробництвом ЗПГ у Сибіру.
Позиція Бельгії та інтереси інших країн ЄС
Бельгія також висловила обережність і вимагає надання повного звіту з аналізом економічних наслідків перед ухваленням остаточного рішення. Обидві країни залишаються найбільшими імпортерами російського зрідженого природного газу серед країн Євросоюзу.
Водночас Іспанія та Нідерланди, які також належать до найбільших імпортерів російського ЗПГ, висловили готовність підтримати план Єврокомісії, який передбачає відмову від короткострокових закупівель газу вже цього року та припинення довгострокових контрактів до 2027 року. Саме позиції цих чотирьох країн є вирішальними для подальших рішень ЄС у сфері енергетичної безпеки.
За даними компанії Kpler, протягом минулого року Франція, Бельгія, Іспанія та Нідерланди імпортували 16,77 мільйона тонн російського ЗПГ. Це становить 97% загального імпорту ЄС і перевищує половину всього експорту ЗПГ з росії у світі.