Голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Ґроссі наголосив на збереженні високого ризику ядерного інциденту на території України. За його словами, загрози для ядерної безпеки залишаються реальними й актуальними, а присутність фахівців МАГАТЕ на українських ядерних об’єктах є ключовою для запобігання масштабним аваріям.
Про це розповідає UBB
Експерти МАГАТЕ під загрозою під час інспекцій
Під час свого дванадцятого візиту до Києва з початку повномасштабної війни, Рафаель Ґроссі підкреслив, що команди агентства регулярно працюють на Рівненській і Хмельницькій атомних електростанціях, а також мають постійну присутність на окупованій Запорізькій АЕС. Візит Ґроссі супроводжувався численними повітряними тривогами – експертам довелося тричі переховуватись в укриттях.
«Мої команди повідомляють, що це був найінтенсивніший день через повітряну тривогу від кінця минулого року», – цитують у пресрелізі МАГАТЕ слова Ґроссі.
У Києві голова МАГАТЕ провів зустрічі з міністром енергетики Германом Галущенком, іншими урядовцями, а також з президентом Володимиром Зеленським та міністром закордонних справ Андрієм Сибігою. Обговорювалися заходи щодо підтримки України у відновленні та розвитку інфраструктури ядерної енергетики.
Ситуація навколо Запорізької АЕС та позиція МАГАТЕ
Рафаель Ґроссі прокоментував інформацію про плани росії щодо підключення Запорізької АЕС до власної електромережі. В інтерв’ю він зазначив, що російська сторона не приховує намірів перезапустити станцію, проте на поточний момент це неможливо через брак води для охолодження та відсутність стабільного електропостачання. Для відновлення роботи станції необхідно відкачати воду з Дніпра.
Днями організація Greenpeace оприлюднила звіт про будівництво росією 90-кілометрової високовольтної лінії для під’єднання станції до російської енергосистеми. Водночас Ґроссі заявив, що МАГАТЕ не підтверджує висновків цього звіту і не має доказів існування узгодженого плану підключення електростанції.
Президент Володимир Зеленський у соцмережі X підкреслив, що будь-які спроби росії запустити Запорізьку АЕС без участі України є «абсурдними й небезпечними». Він також наголосив на необхідності безперешкодної роботи експертів МАГАТЕ на станції, які дають світу достовірну інформацію про ситуацію.
Запорізька атомна електростанція – найбільша в Європі. До початку російської агресії вона забезпечувала близько 20% електроенергії України. Останній із шести реакторів зупинили у вересні 2022 року. Станція залишається під контролем російських військ із перших тижнів вторгнення.
Околиці Запорізької АЕС регулярно потерпають від артилерійських обстрілів і атак дронами, що призвело до пошкодження двох з останніх ліній електропередач, необхідних для охолодження реакторів. Сторони конфлікту взаємно звинувачують одна одну в обстрілах станції.