Штучний інтелект (ШІ) вже зараз споживає до 20% енергії світових дата-центрів і, ймовірно, перевищить біткоїн за обсягами електроспоживання до кінця 2025 року.
Про це розповідає UBB
Енергоспоживання ШІ зростає рекордними темпами
За оцінкою аналітика Алекса де Вріса з Інституту екологічних досліджень Амстердамського вільного університету, до кінця наступного року на ШІ припадатиме близько 23 ГВт — це співставно з усім споживанням електроенергії у Великій Британії. Такий показник становить приблизно половину від загального споживання всіх дата-центрів по світу.
Де Вріс, який відомий дослідженнями впливу криптовалют на енергетику, провів глибокий аналіз темпів зростання енергетичних витрат у сфері ШІ. Для розрахунків експерт застосував метод тріангуляції — порівнював кількість випущених чипів компанією TSMC, корпоративні звіти та інші відкриті дані. За останній рік обсяги виробництва чипів для ШІ подвоїлися, що свідчить про стрімке збільшення потреб у потужностях.
Вплив на енергетику та ризики для клімату
Аналітик також звертає увагу на подібність між майнінгом криптовалют і розвитком ШІ: обидві сфери характеризуються непрозорістю звітності, швидким розширенням інфраструктури й значним навантаженням на електромережі.
«Попри обіцянки кліматичної відповідальності, такі компанії, як Microsoft і Google, не розкривають дані окремо щодо ШІ у звітах про сталий розвиток».
Щоб задовольнити зростаючий попит галузі, енергетичні компанії у США вже анонсували будівництво нових газових і атомних електростанцій. Це може стати фактором, який стримує перехід до зеленої енергетики, аналогічно до ситуації з біткоїн-майнінгом. При цьому, хоча ефективність ШІ-технологій постійно зростає, обсяги їхнього використання збільшуються ще швидше.
Залишається відкритим питання, чи допоможе підвищення енергоефективності знизити загальне споживання електроенергії. Експерти попереджають про ризик виникнення парадокса Джевонса — коли зростання ефективності призводить до ще вищого рівня використання технології. Без прозорої та деталізованої звітності щодо споживання електроенергії у сфері ШІ вирішити цю проблему наразі неможливо, підкреслює аналітик.
Раніше стало відомо, що Пакистан виділив 2000 МВт потужності для біткоїн-майнінгу та розвитку штучного інтелекту.