Міністерство економіки України підготувало проект урядової постанови, спрямованої на стабілізацію цін на електроенергію для промислових споживачів та балансування ринку.
Про це розповідає UBB
Законопроект опубліковано на сайті Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства. Згідно з пояснювальною запискою, документ має на меті підвищення ефективності та оптимізацію фінансової стійкості енергетичного ринку.
Основною метою є забезпечення стабільного співвідношення пропозиції та попиту, прогнозоване та довготривале постачання електричної енергії для національної економіки, а також стабілізація фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання у державному секторі електроенергетики.
Згідно з проектом, АТ “НАЕК “Енергоатом”, ПрАТ “Укргідроенерго” та держпідприємство “Гарантований покупець” повинні забезпечити продаж електричної енергії на спеціальних сесіях за двосторонніми договорами у визначених обсягах:
- 2% планового обсягу виробництва електричної енергії на квартал для квартальних аукціонів;
- 1% планового обсягу на півріччя для піврічних аукціонів;
- 0,5% планового обсягу на рік для річних аукціонів.
Формування пропозицій на продаж електричної енергії буде відбуватися на спеціальних сесіях, причому 50% від загального запланованого обсягу продажу пропонуватимуться в перший день аукціону, а залишок – у наступні дні.
Спеціальні сесії проходитимуть для укладання договорів на квартал, пів року та рік. Стартова ціна лотів не перевищуватиме середньозважену ринкову ціну за двосторонніми договорами за аналогічний період минулого року з урахуванням 30% знижки.
Покупці зобов’язані будуть своєчасно оплачувати електроенергію на умовах передоплати, незалежно від факту її фізичного споживання. Для забезпечення виконання угод запроваджені гарантійні внески, розмір яких варіюється від 5% до 20% в залежності від строку дії контракту та статусу учасника.
У пояснювальній записці зазначено, що нова модель продажу електричної енергії через спеціальні сесії має на меті вдосконалення механізму закупівлі.
“Проведення спеціальних сесій за запропонованою моделлю із продажу пакетів лотів дозволить забезпечити стабільне співвідношення пропозиції та попиту на ринку, можливості придбання прогнозованих обсягів та зменшенню впливу ринкової волатильності”, – йдеться в документі.
Очікується, що реалізація даного підходу сприятиме досягненню стабільної середньозваженої вартості електричної енергії.