Україна має високі шанси пройти літо 2025 року без відключень електроенергії, якщо не буде нових масованих атак рф на енергетичну інфраструктуру та збережеться помірна погода. Аналітики зазначають, що найвірогіднішим є «оптимістичний» сценарій, який передбачає стабільну роботу енергосистеми та мінімальні ризики обмежень для споживачів.
Про це розповідає UBB
Сценарії проходження літнього сезону
У базовому, тобто оптимістичному сценарії, передбачається, що відключень електроенергії влітку не буде. Для цього необхідно, щоб температурний режим залишався помірним — оскільки спека суттєво збільшує споживання, — і не відбувалося нових атак з боку росії на енергетичні об’єкти. За оцінками експертів Dixi Group, ймовірність обмежень у такому випадку не перевищить 5%.
“Найкращий сценарій, який вбачаємо найвірогіднішим, – оптимістичний. Він передбачає помірну погоду та відсутність масованих атак. У такому разі пік споживання не перевищить 16 ГВт, а наявних потужностей АЕС, ТЕС, ГЕС і ВДЕ вистачить покривати попит”, – розповідають у компанії.
В межах оптимістичного сценарію очікується споживання електроенергії на рівні 11,6–15,2 ГВт, при цьому імпорт може досягати 2 ГВт. Теплова генерація здатна забезпечити 3–4 ГВт, гідроелектростанції – від 0,5 до 2 ГВт, а атомні станції – від 6 до 6,4 ГВт. Таким чином, навіть у пікові години попит повністю покриватиметься наявними ресурсами.
Станом на травень 2025 року доступна потужність АЕС складає 7,7 ГВт, теплової генерації — 4,7 ГВт, гідроелектростанцій — 3,9 ГВт, а відновлюваних джерел енергії — 7,1 ГВт. У порівнянні з минулим роком, українська енергосистема значно краще підготовлена до пікового споживання влітку.
Водночас, експерти попереджають, що частина гідроресурсів залишиться обмеженою через відсутність весняного паводка, а на теплових станціях триватимуть ремонти. Декілька енергоблоків АЕС також перебуватимуть у ремонті, що знизить доступну потужність на 1,3–1,4 ГВт.
У разі підвищення попиту через спеку та зростання навантаження на базову генерацію, можливі труднощі з балансуванням енергосистеми, особливо вранці та ввечері, коли вже зараз фіксуються ознаки дефіциту.
«Середній» і «песимістичний» сценарії: можливі ризики
У «середньому» сценарії, навіть без атак, але за умов тривалої спеки, дефіцит електроенергії в пікові години може сягати 2,8 ГВт, а споживання збільшиться до 18 ГВт. Це може призвести до обмежень, хоча точно не визначено, чи торкнуться вони лише промисловості, чи й населення.
Якщо ж відбудуться нові обстріли енергетичних об’єктів росією, навіть за помірної погоди, «песимістичний» сценарій прогнозує дефіцит у пікові години до 2,2 ГВт. У випадку подальших атак ймовірність дефіциту може зрости до 16–20%, що ускладнить покриття попиту, особливо через обмежені гідроресурси та ремонти на АЕС і ТЕС.
Ситуація з газом
У цьому році до оцінки ризиків включили і питання газу. Після масованих атак рф на газову інфраструктуру під час минулого опалювального сезону, Україна була змушена імпортувати газ через рекордно низькі запаси. Пріоритетом на літо є накопичення достатніх обсягів газу до початку нового опалювального сезону, щоб уникнути дефіциту та цінових стрибків узимку.
Офіційна ціль щодо запасів у сховищах не озвучувалась, однак, за експертними оцінками, вона має становити не менше 14–15 млрд кубометрів на 1 листопада. Для порівняння: торік вдалося накопичити 13 млрд кубометрів, а на кінець червня очікується близько 6,75 млрд.
Сценарії розвитку ситуації з газом виглядають наступним чином:
- Оптимістичний: За умови збільшення темпів закачування до 32 млн кубометрів на добу і відновлення видобутку до рівня 2024 року, у сховищах до листопада може бути до 15 млрд кубометрів газу.
- Середній: Закачування – 24 млн кубометрів на добу, а видобуток – на 10% нижчий, ніж у 2024-му. Запаси на 1 листопада — 13,02 млрд кубометрів.
- Песимістичний: Високий ризик дефіциту через інтенсивні удари по інфраструктурі, зростання попиту та проблеми з фінансуванням імпорту. Запаси можуть бути лише 10,29 млрд кубометрів.
Віялові відключення газу для населення малоймовірні, однак у разі дефіциту можливе обмеження споживання для підприємств.