Невелика група європейських інженерів, які мають відповідну кваліфікацію для оцінки стану нафтопроводу «Дружба», що був пошкоджений внаслідок російських атак, вже прибула до столиці України. Про це повідомила кореспондентка Радіо Свобода з Брюсселя ввечері 17 березня.
Про це розповідає UBB
Представництво ЄС у Києві організовує логістику для перевірки трубопроводу, заплановану на 18 березня.
Чиновники ЄС раніше 17 березня неофіційно зазначили, що фахівці, які оглядатимуть «Дружбу», не будуть представниками Угорщини чи Словаччини, щоб уникнути упередженості в оцінці.
Дипломати в ЄС повідомили, що розблокування кредиту на 90 мільярдів євро для України, який блокує Угорщина, залежить від відновлення роботи «Дружби» або хоча б допуску європейських експертів для оцінки стану трубопроводу.
Після початку повномасштабного вторгнення ЄС заборонив купівлю російської нафти. Для Угорщини, Словаччини та Австрії було зроблено відтермінування, оскільки ці країни не мають доступу до моря і залежать від постачання через нафтопровід «Дружба». Австрія вже змогла диверсифікувати свої поставки.
Нафтопровід «Дружба» забезпечує транспортування російської нафти до Європи через територію України, зокрема до Угорщини та Словаччини.
Проте українські посадовці заявили, що нафтопровід був пошкоджений через російські обстріли наприкінці січня. Угорські та словацькі чиновники спростували ці твердження, зазначивши, що нещодавно опубліковані супутникові дані не виявляють жодних технічних чи експлуатаційних проблем, які б заважали відновленню роботи трубопроводу.
Заступник міністра енергетики Угорщини Габор Чепек 11 березня повідомив, що делегація з його країни вирушила до України для переговорів щодо відновлення роботи нафтопроводу «Дружба» та перевірки його стану. За його словами, мета місії полягає в тому, щоб твердо представляти угорські інтереси.
Водночас у Міністерстві закордонних справ України зазначили, що знають про прибуття групи громадян Угорщини, які приїхали до України «за загальними правилами», але ця група не має офіційного статусу або запланованих офіційних зустрічей, тому їх не можна розглядати як «делегацію».