Американо-українська угода щодо корисних копалин опинилася під загрозою зриву

переговори щодо угоди про корисні копалини «були позитивними», зустрічі продовжаться цього тижня

Угода між США та Україною щодо співпраці в секторі корисних копалин зіткнулася з несподіваними труднощами на завершальному етапі переговорів. Як стало відомо, підписання документу опинилося під питанням через низку розбіжностей між сторонами.

Про це розповідає UBB

Перешкоди на шляху до підписання угоди

Проблеми виникли саме тоді, коли віцепрем’єр-міністр України Юлія Свириденко прямувала до Вашингтона для підписання угоди. За словами трьох поінформованих осіб, команда міністра фінансів США Скотта Бессента висунула вимогу, щоб Свириденко була готова підписати всі документи або повернутися до України без підписання.

Американська сторона наполягає на тому, щоб Київ підписав як рамкову, так і детальну фінансову угоду, що дозволило б остаточно завершити весь пакет домовленостей щодо надр. Однак, як повідомили два українських чиновники, Україна зіштовхнулася з необхідністю перегляду певних умов, що були попередньо схвалені.

Позиції сторін і подальші перспективи

У середу стало відомо, що переговори поки не завершилися. Причина — Україна намагалася змінити умови, узгоджені під час попередніх обговорень. Як зазначають джерела, це викликало занепокоєння у США стосовно прозорості та підзвітності угоди. Водночас американські посадовці не виключають можливості підписання вже найближчими днями, якщо українська сторона повернеться до первинних домовленостей.

«Президент Трамп сказав, що настав час це зробити, і ми рухаємося з усією можливою швидкістю в цьому напрямку. Сполучені Штати віддані швидкому укладенню цієї життєво важливої угоди і забезпеченню тривалого миру в Україні», – заявив представник Міністерства фінансів США.

Українські посадовці наголошують, що підписати обидва документи в один день неможливо, оскільки угода про фонд має бути попередньо ратифікована парламентом. Раніше повідомлялося, що Юлія Свириденко вже прямує до Вашингтона для підписання угоди про природні ресурси, а прем’єр-міністр Денис Шмигаль очікує її підписання найближчої доби.

Проєкт угоди передбачає спільні зусилля у створенні сприятливих умов для залучення інвестицій у гірничодобувну промисловість, енергетику та пов’язані технології в Україні. Окремо наголошується на тому, що документ не суперечить євроінтеграційним прагненням Києва.

Також сторони дійшли згоди, що до американського внеску у фонд враховуватиметься лише майбутня військова допомога, яку США можуть надати Україні після підписання угоди, згідно з текстом документа.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно повідомив про відмову Вашингтона від вимоги включити у договір вже надану допомогу на десятки мільярдів доларів від початку російського вторгнення. Це питання обговорювали на зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом.

Варто зазначити, що ініціативу щодо укладання цієї угоди активно лобіював президент Трамп із початку свого другого терміну. Документ планували підписати ще в лютому, але тоді це не вдалося через суперечку між Трампом та президентом України Володимиром Зеленським під час зустрічі у Білому домі.